Archiv: Cestování | Praha


V Císařské konírně Pražského hradu mohou návštěvníci zhlédnout výstavu věnovanou dílu tvůrce nadčasově a výtvarně dokonalých filmů Františka Vláčila. Multimediální expozice soustřeďuje především velkoformátové fotografie zhotovené z jednotlivých záběrů filmů Marketa Lazarová a Údolí včel. Barrandovský historik Pavel Jiras do ní zařadil i pracovní snímky z natáčení a z Vláčilova soukromého archivu. Mezi hosty čtvrteční vernisáže byli například herec Jan Kačer, scenárista Vladimír Körner a také Vláčilův dvorní kameraman František Uldrich, který se při prohlídce expozice vrátil do vzpomínek na své filmařsky nejkrásnější období. S Vláčilem natočil například Údolí včel, Adelheid, Pověst o stříbrné jedli, Sirius, Dým bramborové natě, Hadí jed, Pasáček z doliny a Stín kapradiny. "Udělali jsme spolu devět celovečerních snímků a čtyři dokumenty," řekl Uldrich ČTK a podotkl, že u každého projektu se snažili natočit ho jinak. "Chtěli jsme, aby k divákům promlouval, něco jim řekl. František měl vždy naprosto ujasněnou koncepci, byl vždy perfektně připraven. Největší práci jsme spolu vždycky udělali před natáčením - nad technickým scénářem, při hledání exteriérů, protože v ateliéru on točil zřídka," dodal Uldrich. Nepřízeň počasí, špatné rekvizity či cokoli nesplňovalo jeho představy bral prý Vláčil jako útok proti své osobě. "Přitom všichni ze štábu se mu snažili stoprocentně vyhovět, všichni ze sebe vydali maximum," uvedl kameraman.

Výstava nazvaná František Vláčil: Zápasy bude v atraktivním prostoru Císařské konírny otevřena denně od 10:00 do 18:00 až do 31. května. Návštěvníci se tu mohou kromě fotografií setkat i s fragmenty snímků promítaných na průchozí rozstříhaná plátna zavěšená v prostoru. "Jsou plné života, vášně, určité krutosti a lásky," řekl o nich Jiras. Některé fotografie uvidí zájemci na dně speciálně vybudované studny, zatímco včelí roj uslyší, když usednou u kořenů stromu. Působivé jsou snímky umístěné v několikametrových stropních lunetách sálu. Závěrečný kabinet pojali inscenátoři jako režisérovu pracovnu; tady mohou lidé nahlédnout prostřednictvím předmětů a fotografií z pozůstalosti do duše tohoto zranitelného a citlivého člověka. Mohou si tu vyslechnout jeden z jeho posledních rozhovorů.

Správa Pražského hradu neuspěla v dalším sporu, které hradní organizace vedly kvůli údajnému neposkytnutí informací. Žalobcem byla tentokrát společnost Pragoplakát, které prý správa Hradu neposkytla informace o průběhu, hodnocení a způsobu výběru návrhu na uzavření smlouvy o provozování koncertů klasické hudby v bazilice sv. Jiří. Obrátila se tak na pražský městský soud, který jí dal za pravdu. Správa se tak má žádostí společnosti znovu zabývat. ČTK o tom informoval zástupce společnosti Pragoplakát Boris Monoszon a rozhodnutí soudu potvrdil jeho místopředseda Jan Ryba. Kancelář prezidenta nedávno prohrála také spor s Jiřím Krejzou z Roudnice nad Labem, který chtěl zjistit, kdo z ministerstva práce a sociálních věcí poskytl hradní kanceláři údajně nepravdivé údaje v kauze Domova důchodců v Roudnici nad Labem. Městský soud rozhodnutí o odepření informace zrušil. Krejza na domov v roce 2004 podal žalobu kvůli tomu, že jeho vedení a zastupitelé údajně požadují před přijetím seniora do domova zaplacení daru 55.500 korun, což je podmínkou přijetí. Kvůli kauze si stěžoval u mnoha státních institucí. Městský soud Krejzovu žalobu nejprve odmítl s odůvodněním, že na kancelář prezidenta se nevztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím. Nejvyšší správní soud ale loni v červenci rozhodl, že kancelář je v části své agendy povinna poskytovat informace podle tohoto zákona a vrátil ji zpět pražskému městskému soudu.