Archiv: Cestování | Turistika

Čeští hokejisté po úvodní výhře nad Francií ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Mannheimu propadli a podlehli Norsku 2:3. K odvrácení šokující porážky nepomohly ani dvě branky Jaromíra Jágra. Vůbec první porážka s Norskem v historii znamená, že svěřenci Vladimíra Růžičky ještě nemají jistý postup ze základní skupiny C. I po jeho případném potvrzení je čeká tuhý boj o postup do čtvrtfinále v další fázi turnaje. Ve čtvrtek nastoupí čeští hráči od 20:15 proti Švédsku.

V nominaci českých fotbalistů pro přípravu v USA chybí zranění Tomáš Rosický s Milanem Barošem, do týmu se naopak vrací po pauze Libor Sionko, David Lafata a Jan Polák. Na tiskové konferenci to oznámil reprezentační kouč Michal Bílek. Rosický má nařízený klid po zranění kotníku, které ho trápilo v závěru ligové sezony a kvůli němuž nenastoupil do posledních dvou utkání. Baroš sice už po doléčení zánártních kůstek znovu střílel góly, ale nyní ho trápí natržený stehenní sval.

Česká tenistka Lucie Šafářová postoupila na turnaji v Madridu do třetího kola. Na španělské antuce si po téměř tříhodinovém boji poradila s Běloruskou Olgou Govorcovovou po setech 4:6, 6:2 a 7:5. Česká jednička navázala na výkon z nedávného turnaje v Římě, kde o dva roky starší Govorcovovou porazila v prvním kole. Ve stejné fázi v Madridu brněnská rodačka vyřadila bývalou světovou jedničku Marii Šarapovovou.

Nejlepší český cyklista Roman Kreuziger zahájil po nemoci rozhodující část přípravy na svůj vrchol letošní sezony. Tím bude start na červencové Tour de France, na níž chce jezdec stáje Liquigas při své třetí účasti potvrdit rostoucí výkonnost a po dvanáctém a devátém místě z předchozích ročníků si chce opět ve výsledkové listině polepšit. Kreuziger už zažehnal zdravotní potíže, které mu neumožnily na přelomu dubna a května dokončit závod Kolem Romandie, na němž obhajoval loňské prvenství.

Čeští hokejisté porazili na závěr Švédských her Rusko 4:2 a v posledním turnaji Euro Hockey Tour skončí druzí. Vítězný gól dal Martin Růžička. Rusové se připravili o možnost vyhrát celý seriál, z prvenství v turnaji i EHT se budou radovat Finové.

Ondřej Pavelec byl vyhlášen nejlepším brankářem Švédských hokejových her ve Stockholmu. Gólman Atlanty byl zvolen i do All Star týmu.

Na turnaji v marockém Fezu se dařilo české tenistce Ivetě Benešové. Ve dvouhře získala svůj druhý titul na okruhu WTA a poté ve finále debla porazila spolu se Španělkou Anabel Medinaovou Garriguesovou krajanky Lucii Hradeckou a Renatu Voráčovou. Díky výhře v Fezu si Benešová polepší v žebříčku dvouhry WTA až o dvanáct míst. Z 67. by se mohla posunout na 55. místo světa.

Česká tenistka Květa Peschkeová na turnaji ve Stuttgartu svůj třetí letošní titul ve čtyřhře nezískala. Spolu se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou ve finále prohrály s nejvýše nasazeným párem Gisela Dulková, Flavia Pennettaová 6:3, 6:7 a 5:10.

Český žokej Jan Palík vyhrál na sobotním mítinku v Lipsku dva dostihy, čímž zdvojnásobil počet svých triumfů na německých drahách v sezoně. V Lipsku se v sobotu prosadil i v Česku trénovaný kůň. Monty Pyton trenéra Reného Vinklárka vyhrál 2000 metrů dlouhý dostih o 1900 eur pro vítěze a stal se prvním českým rovinovým koněm, který v tomto roce dokázal zvítězit mimo území ČR nebo Slovenska.

Čeští bikeři v úvodním závodě Světového poháru ve fourcrossu v belgickém Houffalize vybojovali kompletní medailovou sbírku. Jana Horáková ovládla závod žen, mezi muži dojel Tomáš Slavík druhý a dvojnásobný mistr světa Michal Prokop třetí.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová ve 42 letech bez problémů vyhrála nominaci do slalomářské reprezentace. V týmu s ní podruhé bude i syn Luboš.

Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil s aprilií vybojoval ve Velké ceně Španělska 14. místo v kubatuře do 125 ccm a získal první dva body do hodnocení mistrovství světa v kariéře. Na okruhu v Jerezu se naopak nedařilo zkušenějším Karlu Abrahamovi s Lukášem Peškem, kteří měli v závodě Moto2 pád a na body nedosáhli.

Nejlepší český cyklista Roman Kreuziger odstoupil z etapového závodu Kolem Romandie, který loni vyhrál. V sobotní etapě jej postihly žaludeční potíže a po ranní poradě s vedením své stáje Liquigas už do nedělní závěrečné části nenastoupil. Po dvacetiminutové ztrátě ze soboty už Kreuziger neměl šanci na výraznější výsledek, v průběžném pořadí mu patřila 84. příčka.

Česká cyklistka Kateřina Nashová zahájila Světový pohár v cross country horských kol třetím místem v britském Dalby Forest. V nedělním závodě nestačila jen na vítěznou Rusku Irinu Kalentěvovovou a Američanku Willow Koerberovou a potřetí v elitním seriálu se prosadila na stupně vítězů.

Biker Jaroslav Kulhavý dojel v úvodním závodu Světového poháru v Dalby Forest čtvrtý a vyrovnal nejlepší výsledek českých mužů v historii.

Český triatlonista Jan Čelůstka obsadil osmé místo v závodě Světového poháru v Išigaki. Poprvé v kariéře tak pronikl do Top Ten, ke kterému se zatím přiblížil nejvíce předloni dvanáctým místem v Tiszaujvarosi. V Japonsku zaostal za vítězným Rusem Valentinem Meščerjakovem minutu a sekundu.

Výpadky favoritů provázely v sobotu úvodní nominační závody českých vodních slalomářů v Čunovu, dějišti červnového mistrovství Evropy. Deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem i kajakářka Štěpánka Hilgertová však svá zaváhání v neděli napravili vítězstvím v druhém klání. V sobotu se nevedlo ani favorizovanému kajakáři Vavřinci Hradilkovi, který se ale po šestém místě dostal v neděli na stupně vítězů.

Nejlepší výchozí pozici před zbývajícími závody, které se uskuteční příští víkend na Trnávce, má kanoista Stanislav Ježek, jenž má na kontě první a druhé místo. Dařilo se i kajakáři Luboši Hilgertovi, který obsadil druhou a třetí pozici. Jinak se na vedoucích příčkách závodníci střídali. Objevila se nová jména a v polovině nominačních klání je situace otevřená ve všech kategoriích.

Vytrvalci Róbert Štefko a Petra Kamínková obhájili v Plzni domácí tituly v půlmaratonu. Za měsíc dvaačtyřicetiletý slovenský rodák Štefko se stal českým šampionem už popáté za sebou a celkově pošesté. Upevnil si tak pozici nejúspěšnějšího běžce v historii šampionátu. Kamínková vyhrála potřetí a dotáhla se v této bilanci na Janu Klimešovou a Ivanu Sekyrovou, která v tomto závodě doběhla druhá.

České florbalistky remízovaly ve svém posledním utkání na Euro Floorball Tour ve švédském Karlstadu se Švýcarskem 3:3. Nad úřadujícími vicemistryněmi světa vedl tým trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové už 2:0, ale Švýcarky otočily stav ve svůj prospěch a nerozhodný výsledek zařídila trefou 11 sekund před koncem Kamila Bočanová. V dodatečných nájezdech vyhrál český tým 1:0, ale i tak skončil na turnaji poslední se třemi body o jeden za Švýcarskem. V minulých zápasech získaly Češky bod jen za úspěch v rozstřelu proti Švédsku.

Fotbalisté Jablonce zvítězili ve 24. kole první ligy v Mladé Boleslavi 2:1 a udrželi se v boji o nejvyšší příčky tabulky. O tříbodovém zisku rozhodli již v prvním poločase svými góly Lafata a Kovařík, za domácí až v nastaveném čase snížil Chramosta. Mladá Boleslav tak prohrála poprvé po třech výhrách, proti Jablonci se jí však tradičně nedaří. Naposledy ho porazila před více než třemi lety.

Český útočník Patrik Eliáš se podepsal v sobotním utkání NHL dvěma góly pod jednoznačnou výhru New Jersey 7:1 nad New Yorkem Islanders. Třebíčský rodák svým prvním gólem v utkání zvýšil v přesilové hře na 4:0, druhým zásahem pak v předposlední minutě uzavřel skóre. Devils si zajistili divizní titul, neboť jejich hlavní konkurent Pittsburgh prohrál v Atlantě 0:1.

Tenista Ivan Lendl prohrál svůj první zápas po 16 letech, v sobotní exhibici na jeden set porazil v Atlantic City bývalého prvního hráče světa Švéd Mats Wilander 6:3. Vítěz 94 turnajů dvouhry pobýval v čele světového žebříčku dohromady 270 týdnů. Z tenisové scény ale musel ostravský rodák, který má od roku 1992 americké občanství, zmizet nedobrovolně v roce 1994 kvůli chronickým bolestem zad. K tenisu se vrátil loni.

Olympijský vítěz ve střelecké disciplíně trap David Kostelecký vyhrál GP Beretta v Mariboru. Ve Slovinsku se Kostelecký nejlépe vyrovnal s nepříznivým počasím, jehož vrcholem bylo krupobití při finálové střelbě, a s přehledem zvítězil s celkovým výsledkem 139 zásahů (120+19). Závod byl pro čtyřiatřicetiletého brokaře přípravou na nadcházející Světový pohár v Pekingu. Na olympijské střelnici v Pekingu se uskuteční od 17. do 24. dubna.

Český cyklista František Raboň zahájil etapový závod Kolem Turecka pátým místem v prologu. Letošní vítěz Kolem Murcie ztratil v šestikilometrové časovce v Istanbulu jedenáct sekund na svého německého kolegu z týmu HTC-Columbia André Greipela. Závod Kolem Turecka skončí po osmi etapách příští neděli v Alanyi.

Florbalisté Střešovic vyhráli ve čtvrtém finále extraligy ve Vítkovicích 4:3 a vyrovnali sérii na 2:2 na zápasy. Rozhodne pátý duel za týden.

Nejvýše položený lyžařský areál v Krušných horách na Klínovci ještě neukončil zimní sezonu. V noci na neděli zde navíc napadlo asi sedm centimetrů nového sněhu, a tak jsou podmínky pro lyžování stále dobré. Na svazích stále leží 30 až 50 centimetrů sněhu. V provozu byly o víkendu čtyři vleky a jezdí se navíc za zlevněné ceny. Provozovatelé areálu počítají s tím, že sezóna potrvá ještě alespoň týden.