Archiv: Cestování | Turistika

Nová atrakce přibližující život vodních živočichů se otevře návštěvníkům Českého lesa. V severní části oblasti na Tachovsku vznikla naučná stezka Vodní svět. Jako jedno z největších lákadel nabídne bobří pozorovatelnu. Srub s průhledem na nádrž umožní sledovat bobří hrad, okusy i samotné hlodavce. Asi kilometrový úsek se oficiálně otevře 3. října, je i dárkem k pátému výročí Chráněné krajinné oblasti Český les (CHKO), řekl ČTK ředitel správy Jindřich Horáček.

K nové terénní stezce musejí návštěvníci dojít pěšky asi pět kilometrů. Trasa Vodní svět je poté provede kolem zanikajících vodních nádrží na Kolmu. Součástí jsou vzdělávací tabule, ale i atraktivní pozorovatelny, například vodní plošina pro sledování žab a čolků a pozorovatelna vodního ptactva. Největší zájem ale zřejmě vzbudí srub sloužící k pozorování bobrů. "Pravděpodobnost, že lidé bobra uvidí, je skutečně veliká. Kdo tam zatím byl, tak ho viděl," uvedl Horáček. Právě oblast kolem Kolmu se soustavou bývalých rybníků a sádek je významnou lokalitou, v níž se bobr evropský usídlil. Na území Českého lesa žije 44 rodin tohoto hlodavce. Podle zooložky CHKO Petry Cehlárikové tam počet bobrů zůstává v posledních letech stabilní. Zvyšovat se už výrazně nebude, protože hlodavci už obsadili veškerá vhodná teritoria. "Bobři se do Českého lesa dostali z Bavorska, kde byli v 60. letech minulého století uměle vysazeni. Základ jejich populace se nachází na Kateřinském potoce. V Českém lese jsou stabilně od roku 1992, v prvních letech se jejich populace zvyšovala jen velmi pomalu," uvedla zooložka. Ročně přibývají jedno až dvě teritoria a jinde zase mizí.

V nejsilnějším složení budou bojovat čeští tenisté o postup do druhého finále Davisova poháru za sebou. Kapitán Jaroslav Navrátil podle očekávání na zápas v Srbsku nominoval Tomáše Berdycha, Radka Štěpánka, Jana Hájka a jako čtvrtého Iva Mináře. Utkání se hraje na tvrdém povrchu v Bělehradu 17. až 19. září.

Cyklista Roman Kreuziger obsadil druhé místo v 9. etapě Vuelty a opět mu tak těsně uniklo vysněné dílčí vítězství. Český jezdec týmu Liquigas nestačil po 187 km v cílovém městě Alcoy pouze na španělského kolegu Davida Lópeze a zopakoval tak svůj výsledek z 18. etapy loňského ročníku.

Žokej Filip Minařík si připsal jeden z největších úspěchů své bohaté kariéry. V Německu působící český rodák v neděli vyhrál Grosser Mercedes-Benz Preis von Baden, která je po derby nejvýznamnějším německým dostihem. V prestižním dostihu na 2400 metrů triumfoval už podruhé; tentokrát se mu podařilo zvítězit v sedle klisny Night Magic, kterou trénuje Wolfgang Figge. Pětatřicetiletý Minařík, který odešel do Německa jezdit v devadesátých letech, se tam letos v srpnu jako první Čech dostal přes hranici 1000 vyhraných dostihů.

Žádné zvíře ani panáček, ale obří dvouapůlmetrová pálka je maskotem nadcházející mistrovství Evropy, které se uskuteční v Ostravě od 11. do 19. září. Šampionát, který se do České republiky vrací po 24 letech a bude se hrát v ČEZ Aréně, má také svou dvouminutovou znělku. Maskot ostravského ME se od klasického herního náčiní poněkud liší. Výškou 2,5 metru je asi největší pálkou na světě.

Jaroslav Kulhavý vyhrál závěrečný závod Světového poháru v cross country na horských kolech v americkém Windhamu. Dokázal to jako první Čech v historii. V konečném pořadí SP je Kulhavý třetí, celkově zvítězil tentokrát druhý Nino Schurter. Švýcarského mistra světa porazil český závodník o 14 sekund. O svém vítězství rozhodl český biker až v posledním sjezdu půldruhého kilometru před cílem.

Michal Prokop skončil v závěrečném závodu Světového poháru na horských kolech druhý ve fourcrossu. Tomáš Slavík a Jana Horáková byli ve Windhamu třetí. V celkovém pořadí šestidílného seriálu předčil Slavíka jen australský mistr světa Jared Graves, který triumfoval i v sobotu. Horáková byla v konečné klasifikaci SP třetí a Prokop čtvrtý.

Tenistka Květa Peschkeová vyhrála spolu se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou čtyřhru na turnaji v New Havenu, který byl generálkou před posledním grandslamem sezony US Open. Peschkeová nastoupila se Srebotnikovou letos posedmé ve finále čtyřhry a získala druhý titul. Nejvýše nasazený pár odvrátil v úvodní sadě setbol a porazil domácí Američanky Bethanii Mattekovou-Sandsovou a Meghann Shaugnessyovou 7:5, 6:0.

Skokan na lyžích Borek Sedlák obsadil v závodu letní Grand Prix v Hakubě deváté místo. Stejně jako v sobotu se tak postaral o nejlepší výsledek českých reprezentantů v Japonsku. Sedlák, který se v sobotu pátým místem postaral o české maximum v dosavadním průběhu seriálu, předvedl skoky dlouhé 125,5 a 123 metrů. Bodovali také zbývající čeští skokani: Jan Matura obsadil 14. místo a Lukáš Hlava byl o čtyři příčky horší.

Obránce Tomáš Ujfaluši v rozhovoru pro Nedělní Sport prohlásil, že se do fotbalové reprezentace už nevrátí. O jeho možném zařazení do národního mužstva, které na podzim čekají zápasy kvalifikace mistrovství Evropy, v týdnu hovořil trenér Michal Bílek. Dvaatřicetiletý zadák Atlétika Madrid, čerstvý vítěz Superpoháru, se reprezentace vzdal minulý rok na jaře. Bílek při zveřejnění nominace na úvodní zápas kvalifikace proti Litvě nevyloučil, že by se Ujfaluši mohl do týmu vrátit. To však nyní sám fotbalista vyloučil.

Přemysl Kubala s Petrem Benešem obhájili titul mistrů republiky v plážovém volejbalu. Na šampionátu ve Slavkově u Brna ve finále porazili Michala Bízu s Robertem Kufou 21:14 a 21:15. Na třetím místě skončili Jan Dumek s Martinem Tichým. Kubala s Benešem svým výkonem potvrdili, že jsou nejen žebříčkově, ale i po herní stránce nejlepším současným českým párem. Celým turnajem prošli bez porážky.