Archiv: Domácí politika | Občan


Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák žádá kvůli problémům s Romy premiéra Petra Nečase (ODS) o trvalé zajištění bezpečnosti v ulicích měst a kroky, které razantním způsobem ovlivní chování nepřizpůsobivých občanů. Vyslání policejních posil na sever Čech je chvályhodné, nicméně časově omezené, uvádí v otevřeném dopise premiérovi starosta. Volá po efektivních a dlouhodobých opatřeních, která zabrání tomu, aby se opakovaly brutální útoky Romů, které v minulých týdnech vyděsily obyvatele Nového Boru či Rumburka. Napětí na severu Čech roste už delší dobu, počátkem srpna se ale situace vyhrotila. Nejdřív zaútočila skupina pěti Romů, z nichž dvěma ještě nebylo 18 let, mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. Podle záznamů létaly vzduchem výroky na adresu "bílých hlav", z nichž tři oběti si z potyčky odnesly těžká zranění. Dva útočníky policie stále hledá. O 14 dnů později v Rumburku zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku místních, z nichž jeden skončil po úderech teleskopickými obušky v nemocnici s řadou zlomenin. Tři pachatelé jsou obviněni z ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Další čtyři Romové jsou kvůli bitce stíháni za ublížení na zdraví, tři z nich jsou mladiství. Napětí mezi majoritní společností a Romy po útocích dál roste. V ulicích měst na severu proto hlídkují posily, o jejichž nasazení rozhodl policejní ředitel. Do Nového Boru a na Šluknovsko vyslal 50 policistů z pražské pořádkové jednotky, na místě mají zůstat dva až tři týdny, a pak se rozhodne, co dál. Dvořák ale žádá trvalé řešení a především posílení hlídkové činnosti policie, kterou je kvůli omezeným financím a nedostatečným prostředkům na pohonné hmoty vidět stále méně. Dvořák v dopise premiérovi žádá větší pravomoci pro policisty při zásazích, ale i větší podporu veřejně prospěšných prací či zpřísnění podmínek pro poskytování sociálních dávek. Nelze podle něj ignorovat, že významná část romské mládeže považuje práci za trest, protože si už zvykla žít ze sociálních dávek a z drobných krádeží. Inspirací by podle něj měl být razantní postup vlády ve Velké Británii po nedávných nepokojích v Londýně.

Poslanec a senátor opoziční ČSSD Jaroslav Foldyna a Jaroslav Sykáček žádají ministra vnitra Jana Kubiceho, aby řešil bezpečnostní situaci ve Šluknovkém výběžku v severních Čechách. Otevřený dopis, který obdržela ČTK, zveřejnili den po hromadné rvačce v Rumburku. Skupina Romů tam údajně napadla několik lidí. Foldyna a Sykáček tvrdí, že v některých tamních městech vzrostla začátkem roku kriminalita i o 200 procent a Šluknovsko se potýká s vlnou násilí. Mluvčí ministerstva Pavel Novák řekl, že Kubice zadal policejnímu prezidiu, aby mu připravilo zprávu o situaci. Ministr má také v plánu setkat se s hejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou (ČSSD). "Příčinou je masivní a organizovaný exodus Romů a osob sociálně slabých, kteří jsou na Šluknovsko sestěhováváni z velkých měst Ústeckého kraje, ale též z Prahy, Brna a dalších," napsali zákonodárci. Policie a obce mají podle nich problém zajistit pořádek. Foldyna se Sykáčkem, jenž je starostou Rumburku, se obávají dalšího snižování počtu policistů. Násilnosti jsou podle nich výsledkem přehlížení problémů komunity Romů a nepřizpůsobivých obyvatel státem. Obce prý k tomu nemají pravomoci ani peníze. Policie kvůli nedělnímu incidentu obvinila zatím dva Romy. Podobný konflikt s ještě vážnějšími následky se stal 7. srpna v Novém Boru na Českolipsku; skupina Romů tam údajně útočila s mačetami v ruce, výsledkem byla tři těžká zranění. Foldyna a Sykáček píšou i o dalších incidentech: před časem ve Šluknově podle nich skupina Romů zbila do bezvědomí dva studenty, ve Varnsdorfu před několika dny strhli Romové starší manžele z jízdních kol a odcizili jim je, ve stejném městě natáhli přes silnici drát, přičemž havaroval motocyklista.

Do systému kontaktních míst Czech POINT pro komunikaci s úřady státní správy a samosprávy se budou moci zapojit banky a stavební spořitelny. Novelu, která to umožní, podepsal prezident Václav Klaus. O rozhodnutí prezidenta informoval jeho mluvčí Radim Ochvat. Autorizaci by bankám vydávalo ministerstvo vnitra, platila by pět let. Banku by stála podle předlohy zhruba dva miliony korun ročně. Zájem o zapojení do systému projevily banky již dříve; prostřednictvím míst Czech POINT by se mohly podílet na chystaném prodeji státních dluhopisů obyvatelům. Podle autorů novely by se měl počet kontaktních míst rozšiřovat, ale nárůst pracovišť je podle současného znění normy omezený. Kontaktních míst je nyní kolem 6700. Czech POINT poskytuje nyní lidem a podnikatelům 16 služeb. Kritici rozšiřování míst Czech POINT do soukromé sféry varovali před rizikem zneužití osobních údajů, například z Rejstříku trestů. Zastánci argumentovali tím, že stejná bezpečnostní pravidla jako třeba pro poštovní úřednici budou platit i pro zaměstnance bank. Banky podle nich už nyní podléhají přísné státní kontrole a jejich informační systémy musí vyhovovat přísným požadavkům na bezpečnost. Prezident podepsal také novelu zákona o námořní plavbě, která kromě jiného zpřísňuje technické požadavky na námořní jachty. Novela slučuje rekreační a námořní jachty do jedné kategorie. Značná část unijního práva týkajícího se námořní plavby nemá pro Česko význam vzhledem k tomu, že leží ve vnitrozemí. Požadavky na vybavení námořních jachet upravovala v ČR dosud pouze vyhláška z roku 2000 a žádný zákon neupravoval, jak má vypadat technická konstrukce lodi.