Archiv: Ekonomika | Business


Vláda chce do Česka lákat investory i ze zemí mimo Evropskou unii. Jde jí zejména o ruské, čínské, japonské, ale i indické investory. V diskusním pořadu České televize to řekl premiér Jiří Paroubek. "My usilujeme o to, aby k nám přišli investoři nejen z Evropské unie, ale také nově z Ruska. Proto je tady ten ruský investor, který vyhrál soutěž na Vítkovice Steel (ruská společnost Evraz Holding)," řekl. V jednání jsou podle něj i možné investice čínských firem. Investice korejské automobilky Hyundai, která by chtěla postavit závod v Moravskoslezském kraji, není podle Paroubka jistá, ale označil ji jako "80procentní".

Cestu ke snížení nezaměstnanosti vidí hlavně v urychlení hospodářského růstu. "Ten hospodářský růst je dneska na pěti procentech. My si myslíme, že se dá ještě urychlit," řekl. Dalším způsobem jsou podle premiéra investiční pobídky a noví zahraniční investoři, od kterých pak získají práci české malé a střední firmy.

Místopředseda opoziční ODS Petr Nečas, který se v debatě s Paroubkem utkal, řekl, že ODS bude místo investičních pobídek prosazovat systém obecné podpory investic založený na změnách například v daňové nebo právní oblasti. Odvolal se přitom na tři roky starou zprávu agentury CzechInvest, podle níž je základním motivem pro zahraniční investory geografická poloha ČR, kvalifikovaná síla, stav infrastruktury a až na čtvrtém místě jsou teprve investiční pobídky.

Případnou investici jihokorejské automobilky Hyundai v Česku lze označit za veřejný zájem, uvedl v diskusním pořadu TV Nova ministr průmysl a obchodu Milan Urban. Naopak stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) to odmítl. V Poslanecké sněmovně leží návrh zákona o vyvlastňování pozemků, kterým chce vláda urychlit výstavbu projektů ve veřejném zájmu. "Je veřejným zájmem, aby regionální rozdíly ve výkonnosti hospodářství a zaměstnanosti se vyrovnávaly," uvedl Urban. Podle svých slov ale preferuje dohodu mezi státem, krajem a vlastníky půdy a věří že k ní dojde. Případné vyvlastňování by bylo za tržní úhradu, zdůraznil. Na severní Moravě jsou tři průmyslové zóny" Nošovice, Dolní Lutyně a Mošnov. "Myslím, že dokonce roku jedna z těch zón připravena bude," řekl ministr s tím, že na tento účel je dostatek peněz.

Podle Římana je severní Morava, kam by investice mohla směřovat, regionem, který potřebuje impulz a ten by Hyundai přinesl. Investici by uvítal, ale ne za každou cenu. Pokud jde o pozemky, musí se podle něj dospět k dohodě. Říman dále uvedl, že ODS by zrušila investiční pobídky pro některé vybrané skupiny a nahradila je pobídkami pro všechny v podobě jednoduššího daňového systému a zjednodušené byrokracie. Dosavadní smlouvy uzavřené s investory by byly dodrženy.

Nová továrna automobilky Hyundai Motor má mít roční kapacitu asi 300.000 vozů. Korejci chtějí do její výstavby investovat v přepočtu 30 miliard korun. Kromě České republiky zvažují také Polsko a Slovensko. Rozhodnout by se zřejmě mělo do konce roku.