Archiv: Ekonomika | Finance


Rekordní růst české ekonomiky je podle vládních politiků důkazem správné hospodářské politiky v posledních letech. Vládě se prý vyplatila orientace na zahraniční investice a investiční pobídky, a konkurenceschopnost zvyšují i tuzemské firmy. Opoziční ODS naopak zásluhy vlády na růstu HDP odmítá. Výkon hospodářství by mohl být ještě vyšší, kdyby prý kabinet svými kroky nelikvidoval podnikatele. Česká ekonomika loni vzrostla o šest procent, a vykázala tak nejlepší výkon ve své historii. Hlavním důvodem byly mimořádně dobré výsledky zahraničního obchodu. V posledním čtvrtletí dosáhl růst HDP rovněž rekordních 6,9 procenta.

"Nepochybuji, že řada hospodářských analytiků bude hovořit o tom, že čím hloupější sedlák, tím větší brambory," řekl ve čtvrtek novinářům premiér Jiří Paroubek. Loňský rok byl podle něj jedním z ekonomicky nejúspěšnějších v českých dějinách. Růst HDP o šest procent, který prý z jeho poradců předvídal jen Valtr Komárek, označil za fenomenální úspěch vlády, podnikatelů i zaměstnanců.

Podle prezidenta Václava Klause však byl loňský růst HDP na hranicích možného tempa a spíše jednorázovým výkyvem. "Měli bychom usilovat o dlouhodobější růst mezi čtyřmi a pěti procenty, ale to nediriguje ani vláda, ani ministr financí, ani centrální banky. Je to do jisté míry na rozhodování nás všech nezávislý ekonomický vývoj, ke kterému přispěly mimořádně dobré výsledky zahraničního obchodu, cenový vývoj a řada dalších věcí," řekl ČTK při návštěvě Lucemburska.

Podle ministra financí Bohuslava Sobotky má růst HDP zdravé a udržitelné základy, je doprovázen zdravým vývojem veřejných rozpočtů a na rozdíl od Slovenska i vysokou mírou sociální soudržnosti. Přínos současné politiky obhajují vedle členů vlády i odbory. "Potvrzuje to správnost hospodářské politiky státu, měla by pokračovat i po volbách," řekl ČTK šéf Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor ČSSD Milan Štěch.

Podnikatelé soudí, že země má ještě na víc. "Česká ekonomika má potenciál k ještě vyššímu růstu. Vláda by však musela přistoupit ke krokům, které by to umožnily," řekl prezident hospodářské komory Jaromír Drábek. Dobrý vývoj hospodářství je podle něj důsledkem vstupu ČR do Evropské unie a schopnosti firem obstát na jednotném trhu. Konkurenceschopnost tuzemských podniků zdůrazňuje i ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. České firmy se podle něj uplatňují na těch nejlepších trzích světa. "Důležité je, že struktura růstu je tvořena exportem a investicemi, nikoli spotřebou vlády," řekl s tím, že letos budou dobré výsledky pokračovat.