Archiv: Ekonomika | Finance


Nezaměstnanost v Česku v září klesla meziměsíčně o 0,1 procentního bodu na 7,3 procenta. Bez práce bylo 529.098 lidí, o 6127 méně než v srpnu. Oznámil to Úřad práce ČR. Počet volných míst se meziměsíčně zvýšil o 1832 na 56.556. Výsledky překonaly odhady analytiků, podle nichž měla nezaměstnanost stagnovat. "Letošní září se meziměsíčním poklesem o více než 6000 osob se zařadilo jako třetí nejúspěšnější v historii," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň ale upozornil, že trh práce reaguje na signály z reálné ekonomiky až se zpožděním.

Podle Úřadu práce přispěly k oživení končící dovolené a pokračující sezonní práce. Nejvyšší byla míra nezaměstnanosti opět v Ústeckém kraji, a to 10,6 procenta. Druhá nejvyšší nezaměstnanost byla v Moravskoslezském kraji, 9,7 procenta. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl tradičně v Praze, a to 5,2 procenta. Z jednotlivých regionů byla nezaměstnanost nejnižší v okrese Praha-východ (3,4 procenta), na Prachaticku (4,1 procenta) a Pelhřimovsku (4,2 procenta). Nejvyšší podíl nezaměstnaných mělo Mostecko (12,8 procenta), Ústecko (12,5 procenta) a Bruntálsko (12,4 procenta). Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 65 okresů, nárůst 12. Největší pokles hlásí Pardubicko a Prachaticko, shodně o 3,9 procenta, a naopak největší nárůst Opavsko, o 1,7 procenta.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku 9,4 uchazeče, ale třeba na Ústecku to bylo až 37,2 uchazeče, na Sokolovsku 33,3 a na Karvinsku 32,8. Zaměstnavatelé měli podle Úřadu práce v září největší zájem o pracovníky v gastronomii, stavebnictví nebo rostlinné výrobě. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory, například po obráběčích kovů, zámečnících nebo soustružnících.