Archiv: Ekonomika | Finance


Bývalý rektor ČVUT Jiří Witzany, režisér a dramatik Ladislav Smoček, psycholožka Darja Kocábová a biatlonisté Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec jsou spolu s řadou vědců mezi 17 osobnostmi, které dostaly stříbrné pamětní medaile Senátu. Při příležitosti Dne české státnosti jim je předal jeho předseda Milan Štěch (ČSSD). Ocenění je podle něj výrazem uznání těm, kteří vynikli ve svém oboru, aniž se jim za to většinou dostalo odpovídající publicity. Mezi letošní laureáty patřil profesor Emil Paleček, který je objevitelem elektrochemie nukleových kyselin a držitelem řady mezinárodních ocenění. Jménem oceněných poděkoval a mimo jiné vyzval ke stálé kontrole a pravidelné údržbě všech institucí, na nichž je založen demokratický svět.

Dalším oceněným byl profesor fyziologie a farmakologie František Vyskočil a virolog Dimitrij Slonin, který po tři desetiletí vedl Výzkumný ústav imunologický a podílel se mimo jiné na vymýcení dětské obrny v ČR. Medaili spolu s Kocábovou, která je průkopnicí moderních terapeutických metod a věnovala se zejména práci s mladými a těžce postiženými, obdržela dětská neuroložka Miluše Havlová, sociolog Igor Pleskot a matematik Josef Kubát, někdejší předseda Asociace ředitelů gymnázií. Vyznamenáni byli rovněž etnograf, cestovatel a znalec domorodých kultur Miroslav Stingl, ředitel hasičů Královéhradeckého kraje František Mencl, mecenáš a podnikatel Karel Velan, který žije v Kanadě, za zásluhy o kulturu podnikání majitel firmy na zpracování dřeva Bořivoj Kasal. Medaili dostala rovněž Martina Zbytková, učitelka z mateřské školy v Bohdalicích na Vyškovsku. Letos v červnu zachránila život dvěma šestiletým chlapcům kteří nešťastnou náhodou spadli do studny. Spolu se Soukalovou a Moravcem, kteří měli výrazný podíl na historickém úspěchu českého biatlonu na olympijských hrách v Soči, obdržel medaili také trenér atletiky Miroslav Kváč, který stál za úspěchy Jarmily Kratochvílové.

V Česku jsou šesté nejlevnější potraviny z 28 členských států Evropské unie (EU). S odvoláním na čísla statistického úřadu Eurostat to uvedl Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) ČR. Maloobchodní marže v tuzemsku jsou podle svazu rozhodně nižší než v silnějších ekonomikách. Obchodníci tak reagují na tvrzení Potravinářské komory, která v tomto týdnu uvedla, že supermarkety prodávají v ČR potraviny se stále vyššími přirážkami a mají vyšší marže než na Západě. Podle údajů Eurostatu byla cena potravin a nealkoholických nápojů v ČR loni na 84 procentech průměru celé EU. Levněji bylo z tohoto pohledu pouze v Maďarsku, Litvě, Rumunsku, Bulharsku a Polsku, kde jsou potraviny nejlevnější z celé EU. Naopak nejdražší potraviny mělo Dánsko před Švédskem, Finskem a Rakouskem. Životní úroveň v České republice však stále výrazně zaostává za západní Evropou a podle již dříve uvedených údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni ve srovnání s původními 15 zeměmi eurozóny dále klesla. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly totiž klesl na 74,1 procenta průměru zemí eurozóny. Předtím byl tři roky na 75 procentech.

Podle úterního tvrzení Potravinářské komory prodávají řetězce v Česku potraviny se stále rostoucími přirážkami, které se pohybují od zhruba 20 procent u výsekového masa až po více než 100 procent u některých mléčných výrobků. Podle ředitele komory Miroslava Koberny by snížení marží, které jsou podle potravinářů v Česku vyšší než v západní Evropě, pomohlo zvýšení kvality potravin. Stát by proto měl využít prostředků k jejich omezení.

České aerolinie potřebují navýšit kapitál. Ministerstvo financí o tom jedná s ostatními akcionáři. ČTK to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO) v reakci na nové kolo propouštění zaměstnanců aerolinií, proti kterému se už postavily odbory. Stát ale jako budoucí menšinový vlastník má v současnosti podle ministra slabou pozici. Podle Českého Aeroholdingu, jehož prostřednictvím stát do vedení ČSA promlouvá, změny v hospodaření přinášejí výsledky. Za léto ČSA po letech vykážou čistý provozní zisk. Za ekonomický stav Českých aerolinií jsou podle Babiše odpovědné předchozí vlády ČSSD a ODS. Zároveň připomněl, že stát v dopravci bude mít pouze pětinový podíl, a jeho vyjednávací pozice tak není vůči ostatním akcionářům příliš silná. Za to podle něj nese odpovědnost kabinet expremiéra Petra Nečase, který umožnil společnosti Korean Air při nákupu 44 procent akcií ČSA využít opci na odkup dalších akcií vlastněných státem. Opačný názor na loňskou dohodu s korejským dopravcem má Babišův předchůdce na ministerstvu financí v Nečasově vládě Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj bylo nalezení strategického partnera pro ČSA záchranou. "Kdyby nedošlo k privatizaci, museli bychom dát ČSA do likvidace už před třemi lety," řekl ČTK Kalousek. Prezident Miloš Zeman doufá, že aerolinky Korean Air splní slib a pozdvihnou ČSA minimálně na dřívější úroveň. Propouštění personálu podle něj odpovídá tomu, že se z ČSA stává aeroklub.