Archiv: Ekonomika | Práce


Soukromí lékaři v průběhu příštích dvou týdnů uzavřou na jeden den své ordinace. Budou tak protestovat proti špatnému systému financování zdravotnictví. K chystané akci se zřejmě připojí i zubaři a lékárníci a další specialisté, avšak pouze symbolicky. Lékaři se na tom dohodli v sobotu na svém setkání v Milovech na Žďársku. Podle mluvčího Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka se lékaři během příštího týdne pokusí oslovit premiéra Jiřího Paroubka a seznámí ho s vlastními návrhy řešení. Nejde jen o oddlužení pojišťoven, ale systémové změny. V den, kdy lékaři zavřou ordinace, se sjedou do Prahy. "Vyzývám je, aby to udělali v zájmu svých pacientů," řekl Jelínek. Datum protestní akce lékaři oznámí v úterý, kdy se má sejít Koalice soukromých lékařů, jejímž členem je také Česká stomatologická komora, přizvána je i Česká lékárnická komora. Vedle 20.000 soukromých lékařů, praktiků i specialistů, se tak do protestů může zapojit i 7000 zubařů a 6800 lékárníků. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová se přes opakované pozvání jednání lékařů nezúčastnila. Podle Reného Pechara z odboru zdravotního pojištění ministerstva zdravotnictví připravilo ministerstvo systém krátkodobých stabilizačních opatření. Díky nim by měly vzrůst příjmy a omezit se výdaje systému veřejného zdravotního pojištění. "Půjde hlavně o odkoupení pohledávek, postupně by se měl odstranit celý deficit," uvedl Pechar. Schodek v systému financování podle Pechara dosahuje deseti miliard, odkoupením pohledávek by letos do systému mělo přijít 3,8 miliardy korun.

KDU-ČSL nabídla ČSSD, že podpoří návrh nového zákoníku práce. Předpokladem dohody je, aby z návrhu byla vypuštěna ustanovení o rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů. Od všech ostatních požadavků KDU-ČSL ustupuje, řekl předseda lidovců Miroslav Kalousek. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach vzápětí návrhy lidovců označil za nepřijatelné. "Kdybychom tyto paragrafy vypustili, odbory by ztratily kontrolní pravomoci. Lidovci podle Kalouska chtějí umožnit ČSSD, aby mohla prosadit zákoník bez podpory komunistů. "Jestli je skutečnou prioritou (premiéra) Jiřího Paroubka přijmout zákoník práce tak, aby nebyla ohrožena ochrana zaměstnanců, pak nemá žádný důvod nepřijmout náš návrh," uvedl Kalousek. Rozhodovací a kontrolní pravomoci odborů, které chtějí lidovci omezit, jsou podle Kalouska přežitkem z 60. let, kdy byli v odborech prakticky všichni zaměstnanci. Nyní je to méně než 40 procent zaměstnanců. Pokud by byl přijat Škromachův návrh, zvýhodňovalo by to odborové funkcionáře, zatímco zaměstnanci neorganizovaní v odborech by na to doplatili, dodal Kalousek.

Pro odbory by byl podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha návrh zákoníku práce nepřijatelný, kdyby byly přijaty požadavky KDU-ČSL omezující pravomoci odborů. Kalousek chce podle něj odbory postavit proti ČSSD nebo snížit jejich roli v ochraně zaměstnanců. Podle Štěcha jsou tyto názory ovlivněny zaměstnavateli. "Koho chleba jíš, toho píseň zpíváš," řekl ČTK ještě před Kalouskovým prohlášením.

Přijetí zákoníku práce spolu s několika dalšími novými normami by znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Současný kodex, který za 15 let prošel desítkami novel, platí od roku 1966 a patří k nejstarším zákonům.