Archiv: Ekonomika | Průmysl


Jaderná elektrárna Temelín není podle ekologických sdružení zkolaudována. Takzvané vodoprávní řízení, které rozhoduje o kolaudaci vodních součástí elektrárny, u městského úřadu v Týně nad Vltavou zatím nezačalo, řekli novinářům zástupci sdružení Jihočeské matky a V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. Jihočeské matky chtějí také podat trestní oznámení kvůli údajné manipulaci s kolaudačním spisem na krajském úřadu.

Krajský úřad to zatím nekomentoval, musí nejdřív prostudovat odvolání občanských sdružení. Starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek argument ekologických sdružení popřel - odbor životního prostředí radnice dal krajskému úřadu souhlasné stanovisko z hlediska vodoprávního řízení 26. října letošního roku, tedy v řádném termínu.

O kolaudaci elektrárny po téměř šesti letech provozu rozhodl jihočeský krajský úřad, rozhodnutí podle kraje v pondělí nabylo právní moci. Sdružení ale tvrdí, že je ale nepravomocné, a ve středu se proti němu odvolala. "Za prvé není zkolaudován proto, že jde zde o dvě kolaudační řízení a jedno z nich - vodoprávní takzvané - vůbec nezačalo. A druhé kolaudační řízení nemůže být ukončeno, protože rozhodnutí o kolaudaci, jak uvádí krajský úřad, pravomocné není," řekla právní zástupkyně obou sdružení Radka Dohnalová.

Podle Dohnalové jsou také podjatí úředníci krajského úřadu, kteří o kolaudaci rozhodovali. Ve spisu původně údajně byly dokumenty o elektronické komunikaci mezi úředníky a pracovníky elektrárny, v nichž se mezi sebou domlouvali na postupu proti občanským sdružením. "Mluvilo se tam i o možných haváriích a bezpečnosti," uvedla Dohnalová. Část spisu poté zmizela, sdružení má k dispozici svědeckou výpověď i fotografie, dodala Dohnalová.