Archiv: Ekonomika | Průmysl


Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín v neděli na jednu hodinu zablokovali pomocí zhruba desítky traktorů česko-rakouský hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště. Blokáda byla dopředu ohlášená, a nezpůsobila výrazné dopravní problémy. Rakouská iniciativa Atomstopp chce upozornit na poruchy elektrárny, která podle nich nemá dostatečná bezpečnostní opatření, a přimět rakouskou stranu, aby s Českem obnovila jednání o Temelínu. Na přechodu se shromáždilo zhruba 300 aktivistů. Na rakouské straně se netvořily žádné fronty aut a minimální byl provoz i na české straně hranice. "Během úplné blokády přijelo tak maximálně 100 aut. Většina řidičů se rozhodla nečekat na konec akce a jela raději přes Studánky, které jsou odtud asi 15 kilometrů," řekl ČTK Luboš Bárta z cizinecké a pohraniční policie v Dolním Dvořišti.

Aktivisté chtějí připomenout i předvolební sliby rakouské sociální demokracie SPÖ, která nedávno vyhrála parlamentní volby. SPÖ slibovala, že znovu nastolí téma Temelína v jednáních s Českem a bude prosazovat dodržení všech dohodnutých bezpečnostních zlepšení na jihočeské jaderné elektrárně. Podle Manfreda Dopplera z Atomstoppu odhalila expertní komise na konci roku 2005 v elektrárně bezpečnostní nedostatky. "Z těch opatření, která měla být provedena, se neuskutečnila žádná a bezpečnostní nedostatky přetrvávají," řekl Doppler.

Příznivci Atomstoppu ověsili traktory balonky s nápisy Stop Temelín, posílali i pohlednice a e-mailové zprávy na adresy předsedy rakouských sociálních demokratů Alfreda Gusenbauera. Jihočeské neziskové organizace zastupoval na blokádě předseda občanské iniciativy pro životní prostředí v Českých Budějovicích Pavel Vlček. "Nepodporujeme tyto aktivity, pouze s nimi cítíme, protože je to v hodině poslední. Je to v momentě, kdy se jaderná elektrárna Temelín snaží zbavit všech problémů, které měla třeba ohledně kolaudace. Snaží se setřást sdružení z jižních Čech, aby se na kolaudaci spolupodílela," řekl Vlček.