Archiv: Ekonomika | Průmysl


Jaderná elektrárna v Temelíně v úterý odpoledne odstaví druhý blok. Pracovníci elektrárny během této odstávky, která je plánovaná asi na tři týdny, vymění vysokotlaký rotor turbogenerátoru. "Výměna rotoru umožní v závěru ledna provoz bloku na projektovém výkonu 980 megawattů, zatímco dosud jel na snížený výkon zhruba 80 procent," řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Rotoru dosud chybělo čtvrté oběžné kolo, které technici vymontovali po předchozích problémech s chvěním turbíny.

Mluvčí upřesnil, že během úterního odpoledne operátoři sníží na 2. bloku výkon a večer jej odpojí od rozvodné sítě. Tato odstávka byla původně v plánu už ve druhé polovině prosince 2005, zbrzdila ji však porucha na prvním bloku. Kvůli technické závadě elektromagnetu jednoho z čerpadel musel být tento blok odstaven, což se stalo hned den poté, co byl zkolaudován. Po dvoutýdenní odstávce elektrárna obnovila dodávky z tohoto bloku v prvních minutách nového roku.

Temelínská elektrárna stále vzbuzuje emoce. V pondělí například rakouští odpůrci jaderné energetiky po delší době znovu několik blokovali hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště. Jako důvod pro svou akci uvedli organizátoři nespokojenost s realizací dohodnutých bezpečnostních opatření v jaderné elektrárně Temelín. Konkrétním podnětem se pak pro ně stalo kolaudační rozhodnutí z poloviny prosince, které umožňuje zahájit běžný provoz v prvním bloku elektrárny. Podle odpůrců Temelína se za pět let od uzavření takzvaných dohod z Melku v Temelíně "nic nezměnilo" a postoj rakouské spolkové vlády je "kapitulantský". Organizátoři hodlají v obdobných protestech pokračovat. "Blokády se budou konat na různých hraničních přechodech a doba jejich trvání se bude různit," řekl ČTK organizátor Manfred Doppler z Antiatomového výboru. Akci podpořili i další protiatomoví aktivisté z Horních i Dolních Rakous i Bavorská platforma proti atomovému nebezpečí.

Oprava na jednom z čerpadel prvního bloku temelínské jaderné elektrárny, kvůli níž je blok od sobotního rána mimo provoz, zřejmě potrvá do konce roku. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Závadu zjistili technici v pátek odpoledne, den poté, co zařízení získalo oficiální povolení k provozu. Kolaudační rozhodnutí pro první blok vyvolalo protesty ekologů. Rakouští odpůrci stavby navíc hrozí obnovením blokád hraničních přechodů.

"Je to technologická závada na elektromagnetu čerpadla bez jakéhokoliv dopadu na bezpečnost provozu. Dodávky elektřiny by měl blok obnovit na začátku ledna," řekl mluvčí. Okamžitě poté začnou přípravy na odstávku druhého bloku, kterou museli technici kvůli opravě prvního odložit. Trvat by měla zhruba tři týdny a pracovníci elektrárny při ní vymění vysokotlakou část rotoru turbíny, která způsobovala její nadlimitní chvění.

Oficiální povolení k provozu kritizují nejen čeští, ale i rakouští odpůrci energie z jádra. Ti vyzývají rakouskou vládu, aby se "konečně a rozhodně" zasadila o odstavení Temelína. Navíc hrozí, že jsou připraveni znovu blokovat provoz na společné hranici. Protesty byly silné zejména po rozhodnutí o dostavbě elektrárny v roce 1999. Situaci zlepšila až česko-rakouská dohoda z Melku v prosinci 2000. Česká strana se v ní mimo jiné zavázala k přezkoumání vlivu elektrárny na životní prostředí pod dohledem Evropské komise.