Archiv: Ekonomika | Zemědělství


Brambor se letos v Česku urodilo méně než loni. Hektarové výnosy byly o něco nižší kvůli nepříznivému počasí a v meziročním porovnání skoro o šest procent klesly pěstitelské plochy. Podle odhadu Ústředního bramborářského svazu (ÚBS) nebude produkce konzumních brambor stačit na pokrytí tuzemské spotřeby, která převyšuje 600.000 tun za rok. Dovoz brambor zřejmě stoupne o desítky tisíc tun, řekl na odborném semináři v Havlíčkově Brodě předseda bramborářského svazu Miloslav Chlan. "Vždycky to bylo tak, že jsme míň vyváželi a víc dováželi. Ale ten rozdíl byl řádově v desítkách tisíc tun. Letos to může být i víc, může to být třeba 50.000 i 80.000 tun," uvedl Chlan. Brambory se do Česka běžně vozí z Německa a z Nizozemí. Produkce ze zahraničí podle Chlana ale zatím proudí hlavně do východoevropských zemí, kde brambory nejsou, a proto se za ně platí víc. Čeští bramboráři by na rozdíl od loňska, kdy měli ztrátovou sezonu, mohli na bramborách vydělat. Farmářské ceny se nyní pohybují kolem pěti korun za kilogram a oproti stejnému období před rokem jsou přibližně dvojnásobné. Zajímavá cena by podle Miloslava Chlana měla u kvalitních hlíz vydržet po celou sezonu. Lepší tržby by podle něj mohly zastavit odklon zemědělských podniků od pěstování této plodiny. "Lze očekávat stabilizaci nebo i malý nárůst osázených ploch brambor v příštím roce," uvedl Miloslav Chlan.

Rybník Musík nedaleko Dublovic na Příbramsku, který je jedním z posledních větších vodních děl Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, začne brzy vydávat letošní rybí úrodu. Výlov je plánován 28. a 29. října, řekl ČTK Jaromír Dvořák ze společnosti Štičí líheň - Esox. Dvořák předpokládá, že se podaří vylovit kolem 70 tun, což by bylo zhruba stejně jako v uplynulých letech. Musík se nachází mezi Dublovice a Nalžovicemi. Se svými zhruba 50 hektary je největším rybníkem na Sedlčansku. Rybník Musík je zároveň jedinečnou ornitologickou lokalitou. Velkým pomocníkem se Krčínovo dílo ukázalo být při ničivých záplavách v roce 2002. Tehdy rybník zadržel o třetinu vody víc než jindy, a přispěl tak ke zmírnění následků povodňové kalamity.

Podzimní výlovy zahájili rybáři na Vysočině. První výsledky ukazují, že ryby letos přirůstaly pomaleji kvůli extrémním výkyvům počasí a častým dešťům. Za vánočního kapra podle současného předpokladu regionálních rybářství přesto zřejmě lidé u stánků a na sádkách zaplatí srovnatelnou částku jako loni, kdy kilogram stál v závislosti na kvalitě od 69 do 79 korun. Žďárští rybáři zahájili podzimní výlovy už minulý týden na rybníku Rendlíček, příští úterý zamíří k rybníku Medlov. Rybářství Vysočiny, které sídlí v Chotěboři, obhospodařuje kolem 170 hektarů rybníků převážně na Havlíčkobrodsku.

Plánovaný růst snížené sazby daně z přidané hodnoty se promítne do zvýšení cen potravin asi polovinou, tedy zhruba třemi procenty. Ministr zemědělství Ivan Fuksa to uvedl v pořadu České televize. Podle prodejců to bude i kvůli zdražení elektřiny víc. Stínový ministr zemědělství a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik tvrdí, že kvůli růstu DPH se zhorší kvalita potravin. Fuksa předpokládá, že zvyšování cen by mohl přibrzdit konkurenční boj supermarketových sítí, které neustále tlačí na snižování cen. Zdražení potravin kvůli vyšší DPH a růstu cen energií očekává i prezident Agrární komory Jan Veleba, předpokládá přenos tlaku na nižší ceny od prodejců přes zpracovatele na zemědělce. "To může mít likvidační vliv na zbytky chovu prasat v České republice, na produkci vepřového masa," uvedl Veleba. Stát může podle Fuksy chovatelům pomoci tím, že by ovlivňoval ceny jejich vstupů a podpořil snadnější přístup českých výrobků na tuzemský trh.

Snížená sazba DPH by se podle plánů vlády měla od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent na až 17 procent. Zároveň by se podle premiéra Petra Nečase měla snížit základní sazba DPH z 20 na 19 procent a firmám by klesly odvody na sociální pojištění o 3,5 procenta. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě růstem snížené sazby DPH. Záměr zvýšit spodní sazbu DPH kromě KSČM kritizovala také ČSSD.

Státní podnik Lesy České republiky by se měl přeměnit na akciovou společnost v průběhu příštího roku. Část nerozděleného zisku firmy by pak mohla být použita na financování důchodové reformy, čímž by vláda získala až sedm miliard korun. V diskusním pořadu České televize to dnes uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Transformace Lesů ČR na akciovou společnost je podle Fuksy poměrně legislativně jednoduchý proces. Fyzicky však bude velmi složitá, protože Lesům ČR patří polovina lesů v zemi. Důchodová reforma má podle plánů současné vlády začít platit od roku 2013. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik uvedl, že komunisté přeměnu Lesů ČR na akciovou společnost podporovat nebudou.