Archiv: Kultura | Architektura


Kámen, nůžky, papír. Co z toho je potřeba na stavbu domu? Za dvacet let vyrostly pod jeho rukama centra New Yorku, Dallasu, Londýna nebo Sydney. Modelářství obětoval Jiří Župka i manželství. Není to záliba vhodná pro rodinný život, přiznal ČTK třiačtyřicetiletý reklamní výtvarník z Bruntálu. Některá jeho papírová města jsou v těchto dnech k vidění na brněnském veletrhu cestovního ruchu Regiontour.

Největším městem z papíru je centrum New Yorku s více než 300 budovami. Na šířku měří dva metry a jeho stavba trvala přes dva roky. New York je také jediné z amerických měst, které Župka navštívil. "Ke stavbě mi stačí knihy, časopisy, internet a televize," tvrdí. Nejtěžší práce stavitele teprve čeká. Od začátku roku pracuje na Hong Kongu. Celý model musí být hotový do dvou měsíců, protože poputuje na jeho samostatnou výstavu v Ostravě.

K netradiční zálibě se Župka dostal díky lásce k vysokým stavbám. "Před revolucí nebyly obrazové materiály západních měst, takže když jsem chtěl vědět, jak která budova vypadá, nezbylo mi než ji vymodelovat. Když už byl takhle New York, nemohl jsem nemít Chicago a pak už se nedalo z toho vycouvat," vypráví. Za dvacet let, co se modelování věnuje, postavil na padesát center světových velkoměst. "Mým snem je dokončit, co jsem začal. Jsem už příliš daleko než abych to vzdal," říká. Proto je rozhodnut, že postaví modely všech mrakodrapových center světa. To by měl podle svých odhadů stihnout do roku 2033.