Archiv: Kultura | Architektura


Východočeské muzeum v Pardubicích zahájí v úterý výstavu Poklady zbrojnic státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu. Na pardubickém zámku bude v třech sálech vystaveno 400 exponátů z 35 památkových objektů. Muzeum má pro výstavu vhodné vytápěné prostory a k zápůjčkám mistrovských děl využije zimní přestávky na ostatních zámcích, řekl novinářům kurátor výstavy Stanislav Hrbatý.

Výstava se skládá z několika tematických částí, celkově mapuje období od 15. do 19. století. Ve velkém gotickém sále budou vystaveny renesanční exponáty včetně mimořádných exponátů, jakým je jediný dochovaný komplet gotické zbroje v České republice pocházející ze zámku v Lednici, jezdecká turnajová zbroj Alfonse II. d’Este nebo puška Cosima Medicejského. Některé předměty se jindy nevystavují, byly uloženy v depozitářích a lidé je budou moci vidět poprvé. V další místnosti budou takzvané arzenály. Reprezentují sbírky pocházející ze skladů zbraní, které nejsou tak zdobné, ale sloužily přímo boji. K vidění jsou muškety, kopí, šavle, přilby nebo uniformy, zajímavostí jsou rukavice Napoleona Bonaparta. Samostatným oddílem jsou lovecké zbraně, od kuší po vysoce zdobené palné zbraně. Doplňují je tesáky, lovecké brašny a obleky. V malém gotickém sále jsou vystaveny předměty z Orientu, například japonská brnění samurajů nebo osmanské přilby a pušky.

Spisovatel Jáchym Topol se stal laureátem Státní ceny za literaturu. Porota ocenila zejména jeho román Citlivý člověk, který vydal letos na jaře po osmileté pauze. Státní cenu za překladatelské dílo získala in memoriam anglistka Eva Kondrysová. Její jméno je spojeno především s knihami Agathy Christie, Jane Austenové, Henryho Fieldinga nebo Johna Updika. Kondrysová zemřela letos 17. září. Ceny ministerstva kultury za přínos v kinematografii a audiovizi putovaly k Jaromíru Kallistovi a k Jiřímu Brdečkovi in memoriam. Kallista aktivně prosazoval novelu zákona o kinematografii a několik let byl také členem Rady Státního fondu kinematografie. Brdečka je označován za renesanční osobnost českého filmu, ale také literatury, výtvarného umění a divadla. Jako scenárista pracoval na desítkách filmů, mimo jiné Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela či Tajemství hradu v Karpatech. Napsal také scénáře k filmům Vynález zkázy nebo Až přijde kocour.

Za mimořádný umělecký přínos pro taneční divadlo včetně působení v čele Baletu Národního divadla se laureátem ceny za přínos v oblasti divadla stal dvojnásobný držitel Ceny Thálie Petr Zuska. Umělecký ředitel festivalu Ostravské dny nové hudby Petr Kotík obdržel ocenění v oblasti hudby za celoživotní skladatelskou činnost a za organizační úsilí, jež přispělo k zařazení české soudobé hudby do světového kontextu. Ve výtvarném umění porota ocenila Jana Solperu za celoživotní uměleckou tvorbu v typografii a za jeho přispění k rozvoji této výtvarné disciplíny prostřednictvím teoretické a pedagogické činnosti. Věra Machoninová, která je mimo jiné spoluautorkou obchodního domu Kotva v Praze, získala cenu za architekturu.