Archiv: Kultura | Divadlo


Soubor Národního divadla uvede v sobotu 3. září na nádvoří jindřichohradeckého zámku Mozartovu operu Figarova svatba. Pokračuje tím v obnovené operní tradici, která od loňského roku opět patří do programu kulturního léta ve městě. "Navazujeme na slavná operní představení, která se v tomto unikátním prostředí konala s velkým úspěchem v polovině minulého století," řekl iniciátor projektu pěvec Vratislav Kříž, který vystoupí v roli hraběte. Publikum uvidí Figarovu svatbu v podstatě úplně ve stejné podobě, jak se hraje ve Stavovském divadle v Praze. Zámecké nádvoří s arkádami a fontánou má podle umělců mimořádnou atmosféru, prostor vyhovuje i akusticky. V režii Josefa Průdka se v roli Zuzanky představí Zdena Kloubová, komorníka Figara ztvární František Zahradníček, diriguje Jan Chalupecký.

Tradice operních představení v Hradci začala v roce 1950 a trvala 15 let, kdy převážně amatérský soubor vždy začátkem léta uvedl přes stovku operních děl. Hlavní pěvecké party však zpívali slavní umělci z Národního divadla, například Marie Podvalová, Beno Blachut, Eduard Haken či Ivo Žídek. Loni se do Hradce opera vrátila u příležitosti 100. výročí úmrtí skladatele Antonína Dvořáka a publikum vidělo Jakobína se sólisty Národního divadla Evou Urbanovou a Vratislavem Křížem. "Úspěch loňského představení nás povzbudil," dodal Kříž, jehož přáním je tradici zachovat a pokud možno rozšířit.

S proměnlivým počasím posledních dnů se musejí vyrovnat nejen rekreanti u vodních nádrží a táborníci v v kempech, ale i herci a návštěvníci divadelních produkcí pod širým nebem. Metropole hostí tři dlouhodobé akce, z nichž největší jsou Letní shakespearovské slavnosti na Pražském hradě. Také Hudební divadlo Karlín na nádvoří Nostického paláce a Divadlo Ungelt na přírodní scéně pod Loretou na malostranském Novém Světě zvou diváky ke sledování svých inscenací. Pouze jediné představení, jímž byla repríza Shakespearovy komedie Večer tříkrálový, zatím kvůli dešti zrušili na Pražském hradě, dvakrát se představení vzhledem k nepřízni počasí nedohrálo. Výprava i herci se pak přestěhovali do Brna, od začátku srpna hráli pětkrát v Bratislavě. Do Prahy se inscenace vrátí 29. srpna a hrát se bude až do 10. září. Od poloviny srpna bude na repertoáru Romeo a Julie. Podle mluvčí projektu Magdaleny Bičíkové exceluje v těchto dnech na Pražském hradě Jiří Langmajer v titulní roli Shakespearova Hamleta. Hraje se už třetím rokem a letošních celkem třináct repríz je definitivně posledních. Derniéra bude 13. srpna.

Karlínští uvádějí na nádvoří Nostického paláce úspěšný muzikál Noc na Karlštejně, který podle stejnojmenného filmu na motivy hry Jaroslava Vrchlického upravil Zdeněk Podskalský mladší. Karla IV. alternují Petr Štěpánek a Pavel Rímský, v roli Elišky Pomořanské se střídají Kateřina Brožová a Monika Absolonová a v roli Arnošta z Pardubic Radoslav Brzobohatý a Petr Kostka. Do konce měsíce je čeká ještě deset repríz. Inscenace se na prozatímní scéně v Kongresovém centru objeví až v říjnu.

Divadlo Ungelt nabízí do 14. srpna na Novém Světě úspěšnou inscenaci romantické komedie o vztahu člověka a psa Sylvie. Titulní roli ztvárnila Vendula Křížová, další hrají Dana Syslová, Oldřich Vízner a Jaromír Dulava. Koncem měsíce bude v repertoáru hra Joa Penhalla Láska a porozumění, v níž v režii Hany Burešové účinkují Linda Rybová, David Švehlík a Richard Krajčo. "Počasí zatím negativně ovlivnilo pět večerů, které jsme museli zrušit," řekl ČTK šéf Ungeltu Milan Hein.