Archiv: Kultura | Film


Cenu za nejlepší český dokumentární film 2011 na festivalu v Jihlavě převzal režisér Martin Mareček za snímek Pod sluncem tma. Je konfrontací různých světů a přístupů k životu postavené na příběhu dvou českých expertů na rozvojovou spolupráci a venkovanů v Zambii. Stejně jako dalších 11 z 15 soutěžních snímků sekce Česká radost měl premiéru právě na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Film navíc získal i cenu diváků. Jde o první český film pořízený fotoaparátem - malý, intimní a vzniklý ve skromných podmínkách.

Na festivalu byly předány ceny v celkem deseti kategoriích. Už při zahájení přehlídky získal Cenu Respektu za nejlepší televizní nebo on-line reportáž reportér České televize Filip Černý za reportáž o tunelování při stavbě obchvatu Prahy. Držitelem Ceny HBO, a tím i peněz na natočení filmu, se stala Dagmar Smržová za námět na snímek Příběh lásky. Cenu za přínos světovému filmu převzal italský režisér Vittorio De Seta. Cena pro nejlepší světový dokumentární film v sekci Opus Bonum poputuje do Belgie tvůrcům snímku Ztracená země a cenu za nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy v sekci Mezi moři si odváží Salome Džaši z Gruzie za film Bakhmaro.

Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představila 229 filmů ze 41 zemí. Organizátoři je vybrali z více než 2500 přihlášených snímků. Více než 20 z nich bylo uvedeno ve světové premiéře. Byl mezi nimi třeba unikátní český projekt s názvem 24, na němž se potkalo 24 předních českých režisérů. Tři filmařské generace reprezentovali jak ve filmu, tak na pódiu například Jiří Krejčík, Drahomíra Vihanová, Helena Třeštíková, Miroslav Janek, Linda Jablonská nebo Vít Klusák.

Jednou z novinek letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě je přehlídka tuzemských i zahraničních rozhlasových dokumentů. Přehlídka s názvem Dokumenty do uší se uskuteční od čtvrtka 27. do soboty 29. října v sálu DIOD. Vznikla díky těsnější spolupráci festivalu s Českým rozhlasem, který se letos stal jedním z hlavních mediálních partnerů festivalu. ČTK to řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Přehlídku rozhlasových dokumentů zahájí pořad Před koncertem, po koncertě rozhlasového dokumentaristy Zdeňka Boučka. Tvorbu mladé generace představí Hana Maliníková, která uvede svůj dokument Ještě nejsem v kubánském odboji o setkání skupinky českých turistů s kubánskou realitou. Dokument Nebe plné dýmu pátrající po historických souvislostech vyhlazení obce Ležáky představí redaktor Miloš Doležal. Přesahy rozhlasového dokumentu do filmu, televize a nových médií otevře dokumentaristka Andrea Hanáčková, která uvede dánský snímek The Love Police. "Vítězný dokument soutěže Prix Europa 2007 zapojuje reality show a zabývá se problémem národní imigrační politiky," uvedl René Zavoral z tiskového oddělení Českého rozhlasu.

V Jihlavě hořel stan, v němž se koná část doprovodného programu festivalu. Zasahujícím hasičům se požár podařilo zlikvidovat za zhruba půl hodiny. Nikdo nebyl zraněn, škoda je zatím předběžně odhadnuta na 500.000 korun. ČTK to řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Podle prvních informací požár vznikl od ohřívacích těles napájených plynovými bombami v takzvaném party stanu. Později hasiči označili za nejpravděpodobnější příčinu ohně halogenovou lampu, která trvale osvětlovala vnitřní prostory stanu.