Archiv: Kultura | Literatura


Knihy rozhovorů a úvah politiků jsou dobře prodejné, výsledek blížících se voleb ale neovlivní, soudí odborníci v oborech knižního trhu a politologie. Skutečnost, že za necelé tři týdny čeká Českou republiku klíčové hlasování, odrážejí knihkupecké pulty vrchovatou měrou. Zvlášť psaví jsou členové vládní sociální demokracie. Dnes má například premiéru kniha ministra zdravotnictví a od minulého týdne sociálního demokrata "David Rath nejen o sobě, medicíně a politice".

Svoje názory na běh světa zveřejnil hned v několika publikacích premiér a novopečený předseda ČSSD Jiří Paroubek. Soubor svých úvah publikoval i jeho rival šéf opoziční ODS Mirek Topolánek. Knižní rozhovory vydal také šéf české diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL), brožuru před volbami vydal také komunistický poslanec Václav Exner. Voliče se chystá oslovit formou knihy i premiérova žena Zuzana. Knihu Randez-vouz s paní Zuzanou napsal hudebník Ladislav Štaidl. Křest bude mít publikace přesně týden před klíčovým hlasováním.

Nejvíc se podle tajemníka Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jaroslava Císaře prodává kniha rozhovorů exprezidenta Václava Havla, který nekandiduje. Dobrou prodejnost slibuje ale každý titul, o kterém se mluví v médiích. Příkladem může být kniha uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. "Když je to na hranici kýče a bulváru, prodejnost je zaručena," řekl Císař ČTK. Kvůli tomu, že v Česku vycházejí pouze povrchní tituly tohoto druhu, nemají podle politologa Rudolfa Kučery čeští politici šanci knižní produkcí ovlivnit výsledek voleb. Jiné by to bylo v případě, kdyby ve svých knihách nastiňovali své programové vize v širších souvislostech, jak je tomu například v sousedním Německu, soudí. "Kniha může ovlivnit jen velmi malý okruh voličů, u nás je vydávání knih ale oblíbené, příkladem je i prezident Václav Klaus," řekl Kučera ČTK.

Svou předvolební knihu má řada současných či bývalých představitelů politických stran. Například před osmi lety vyšla série publikací - rozhovorů s tehdejšími předními představiteli stran Klausem, který byl tehdy předsedou ODS, Stanislavem Grossem (ČSSD), Josefem Luxem (KDU-ČSL), Miloslavem Ransdorfem (KSČM) či Miroslavem Sládkem (SPR-RSČ). Některé politiky k psaní inspiruje vlastní "nepolitický" zážitek, jako například místopředsedu ODS Ivana Langra, který sepsal Průvodce muže těhotenstvím. V jakých nákladech knihy vycházejí, nakladatelé většinou tají stejně jako výdělek autorů. Expremiér Miloš Zeman své dvě knihy Jak jsem se mýlil v politice a Vzestup a pád české sociální demokracie prodal v Česku nevídaném nákladu kolem 150.000, respektive 60.000 výtisků, přičemž se jeho zisk pohyboval v milionech korun. Pro srovnání politologická studie v rozsahu dvou set stran, která vyšla v nákladu 400 kusů, si vydělá 9000 korun v případě, že budou všechny prodány.

Svou novou knihu Prosím stručně považuje exprezident Václav Havel za nezvykle upřímnou. Je prý proto nezvykle nervózní, jak bude přijata. Nejen o knize, která kombinuje deníkové záznamy, instrukce spolupracovníků z Hradu a rozhovor s publicistou Karlem Hvížďalou, v sobotu Havel besedoval se svými příznivci na veletrhu Svět knihy v Praze. "Já jsem se skrýval dosud vždy za postavami svých her či mluvil takovým trochu diplomatickým, méně osobním jazykem v prezidentských projevech, a toto je vlastně taková má nejupřímnější knížka," řekl Havel. Kniha měla na veletrhu ve čtvrtek premiéru, v pátek šla do prodejen. Havel v knize prezentuje své názory na politiku a politiky, soukromí a odpovídá na nejčastější výtky, kterým po léta čelil.

Kniha je pokračováním 20 let starého rozhovoru Hvížďaly s Havlem, který vyšel pod názvem Dálkový výslech. Hvížďala jej vedl v roce 1986 z exilu v německém Bonnu, tehdejšímu disidentovi posílal písemně otázky. Knihu pak vydal u příležitosti Havlových padesátin. Po pádu komunistického režimu se z ní stal bestseller, prodalo se čtvrt milionu výtisků. Kniha Prosím stručně vznikla také na dálku - Havel psal odpovědi hlavně během pobytu ve Spojených státech, kde byl hostem Kongresové knihovny. "Je to jedna z největších knihoven na světě, najdete tam kdeco včetně překladu jedné mé aktovky do svahilštiny," podotkl.

Publikace vychází před blížícími se sedmdesátinami exprezidenta. Havel v sobotu uvedl, že cítil k veřejnosti dluh, cítil, že je povinen podat nějakou zprávu o své politické éře. Na psaní pamětí však neměl podmínky ani chuť. "Ani bych to neuměl, psaní pamětí vyžaduje studium, soustředění...chtěl jsem to uzavřít rychle a hledět do budoucnosti a soustředit se na psaní divadelní hry," řekl bývalý prezident. Hru má prý již dokonale promyšlenou, napsána ale zatím není.