Archiv: Kultura | Literatura


V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti skončil 13. ročník mezinárodního veletrhu Svět knihy. Během čtyř dní na veletrh zamířilo asi 30.000 návštěvníků. ČTK to řekla mluvčí pořadatelů Jana Chalupová. Počet návštěvníků tak oproti předchozímu ročníku vzrostl a zřejmě vyrovnal dosud rekordní třicetitisícovou návštěvnost z roku 2004. "Doufáme, že to může být začátek nového trendu," uvedla Chalupová. "Možná, že už se trošku mění finanční situace v českých rodinách i povědomí lidí o tom, že knížky jsou potřeba," míní.

Řadu lidí podle organizátorů přitáhly především knihy německy píšících autorů, na něž byl letošní ročník veletrhu převážně zaměřen. Němečtí, rakouští a švýcarští partneři pořadatelů si zájem čtenářů pochvalovali, naopak ale konstatovali, že čeští nakladatelé jsou podle jejich názoru ve vztahu k německé literatuře zatím spíše rezervovaní. Největší zájem návštěvníků veletrhu sice stejně jako v předchozích letech vzbudila beletrie, letos však více než v minulých letech lidé mířili také ke stánkům s odbornými publikacemi a multimediálními projekty. Právě na ně se letos pořadatelé zaměřili, aby jejich prostřednictvím k literatuře přivedli nejmladší čtenáře.

Za rok se tradiční pražský veletrh Svět knihy uskuteční v termínu od 24. do 27. dubna. Zaměřen bude především na španělskou literaturu, souvisejícím tématem bude láska a vášeň v literatuře.