Archiv: Kultura | Literatura


Čtyři romány vydané v češtině podepisoval ve středu svým čtenářům v knihkupectví Luxor v Praze chilský spisovatel Luis Sepúlveda. Do Česka přijel také v souvislosti s výstavou fotografií latinskoamerických spisovatelů, která se ode dneška koná v Cervantesově institutu. Sedmapadesátiletý chilský prozaik Sepúlveda je znám především jako autor bestselleru Stařec, který četl milostné romány. "Román vyšel v roce 1989, který byl přelomový nejen pro naši zemi, ale i pro Chile, kdy se lidé v referendu rozhodli odmítnout Pinochetův režim. Od té doby se také chilská literatura začala dostávat více do povědomí v evropských zemích, zejména ve Francii," řekla překladatelka Sepúlvedových románů Anežka Charvátová.

V Česku vyšel jako první ze Sepúlvedových románů ten nejznámější, Stařec, který četl milostné romány, v roce 2000. Později vyšly ještě knihy Deník sentimentálního zabijáka, Patagonský expres a Sbohem, pampo. "Jsem tu potřetí, ale takové vedro jsem ještě nezažil. Jestli to bude takhle pokračovat, bude tady za chvíli krásná karibská oblast a za rok nebude nejoblíbenějším nápojem Čechů pivo, ale koktejl piňa colada," řekl na přivítanou čtenářům.

Autor procestoval velkou část světa - zčásti nedobrovolně, patří totiž k mnoha chilským intelektuálům žijícím v exilu. Z vlasti byl nucen uprchnout před pronásledováním Pinochetovým režimem, za kterého byl dva a půl roku vězněn, a teprve pod tlakem Amnesty International byl propuštěn. Po svém odchodu z vlasti cestoval několik let po státech Latinské Ameriky a pobýval i v Evropě. V Ekvádoru se zúčastnil výpravy k indiánskému kmeni Šuarů, která jej inspirovala k pozdější tvorbě.

Výstava, která v Cervantesově institutu trvá do 27. září, zachycuje na snímcích argentinského fotografa Daniela Mordzinského slavné spisovatele latinskoamerického literárního okruhu. Mezi portrétovanými jsou tak například argentinský spisovatel Ernesto Sabato, mexický autor a host nedávného Festivalu spisovatelů Praha Jorge Semprún, Peruánec Mario Vargas Llosa, mexický básník a esejista Octaio Paz, kolumbijský nositel Nobelovy ceny Gabriel García Márquez, mexický spisovatel Carlos Fuentes a vedle Sepúlvedy například španělský dramatik Fernando Arrabal.

Knihy rozhovorů a úvah politiků jsou dobře prodejné, výsledek blížících se voleb ale neovlivní, soudí odborníci v oborech knižního trhu a politologie. Skutečnost, že za necelé tři týdny čeká Českou republiku klíčové hlasování, odrážejí knihkupecké pulty vrchovatou měrou. Zvlášť psaví jsou členové vládní sociální demokracie. Dnes má například premiéru kniha ministra zdravotnictví a od minulého týdne sociálního demokrata "David Rath nejen o sobě, medicíně a politice".

Svoje názory na běh světa zveřejnil hned v několika publikacích premiér a novopečený předseda ČSSD Jiří Paroubek. Soubor svých úvah publikoval i jeho rival šéf opoziční ODS Mirek Topolánek. Knižní rozhovory vydal také šéf české diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL), brožuru před volbami vydal také komunistický poslanec Václav Exner. Voliče se chystá oslovit formou knihy i premiérova žena Zuzana. Knihu Randez-vouz s paní Zuzanou napsal hudebník Ladislav Štaidl. Křest bude mít publikace přesně týden před klíčovým hlasováním.

Nejvíc se podle tajemníka Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jaroslava Císaře prodává kniha rozhovorů exprezidenta Václava Havla, který nekandiduje. Dobrou prodejnost slibuje ale každý titul, o kterém se mluví v médiích. Příkladem může být kniha uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. "Když je to na hranici kýče a bulváru, prodejnost je zaručena," řekl Císař ČTK. Kvůli tomu, že v Česku vycházejí pouze povrchní tituly tohoto druhu, nemají podle politologa Rudolfa Kučery čeští politici šanci knižní produkcí ovlivnit výsledek voleb. Jiné by to bylo v případě, kdyby ve svých knihách nastiňovali své programové vize v širších souvislostech, jak je tomu například v sousedním Německu, soudí. "Kniha může ovlivnit jen velmi malý okruh voličů, u nás je vydávání knih ale oblíbené, příkladem je i prezident Václav Klaus," řekl Kučera ČTK.

Svou předvolební knihu má řada současných či bývalých představitelů politických stran. Například před osmi lety vyšla série publikací - rozhovorů s tehdejšími předními představiteli stran Klausem, který byl tehdy předsedou ODS, Stanislavem Grossem (ČSSD), Josefem Luxem (KDU-ČSL), Miloslavem Ransdorfem (KSČM) či Miroslavem Sládkem (SPR-RSČ). Některé politiky k psaní inspiruje vlastní "nepolitický" zážitek, jako například místopředsedu ODS Ivana Langra, který sepsal Průvodce muže těhotenstvím. V jakých nákladech knihy vycházejí, nakladatelé většinou tají stejně jako výdělek autorů. Expremiér Miloš Zeman své dvě knihy Jak jsem se mýlil v politice a Vzestup a pád české sociální demokracie prodal v Česku nevídaném nákladu kolem 150.000, respektive 60.000 výtisků, přičemž se jeho zisk pohyboval v milionech korun. Pro srovnání politologická studie v rozsahu dvou set stran, která vyšla v nákladu 400 kusů, si vydělá 9000 korun v případě, že budou všechny prodány.