Archiv: Kultura | Literatura


Čtyři romány vydané v češtině podepisoval ve středu svým čtenářům v knihkupectví Luxor v Praze chilský spisovatel Luis Sepúlveda. Do Česka přijel také v souvislosti s výstavou fotografií latinskoamerických spisovatelů, která se ode dneška koná v Cervantesově institutu. Sedmapadesátiletý chilský prozaik Sepúlveda je znám především jako autor bestselleru Stařec, který četl milostné romány. "Román vyšel v roce 1989, který byl přelomový nejen pro naši zemi, ale i pro Chile, kdy se lidé v referendu rozhodli odmítnout Pinochetův režim. Od té doby se také chilská literatura začala dostávat více do povědomí v evropských zemích, zejména ve Francii," řekla překladatelka Sepúlvedových románů Anežka Charvátová.

V Česku vyšel jako první ze Sepúlvedových románů ten nejznámější, Stařec, který četl milostné romány, v roce 2000. Později vyšly ještě knihy Deník sentimentálního zabijáka, Patagonský expres a Sbohem, pampo. "Jsem tu potřetí, ale takové vedro jsem ještě nezažil. Jestli to bude takhle pokračovat, bude tady za chvíli krásná karibská oblast a za rok nebude nejoblíbenějším nápojem Čechů pivo, ale koktejl piňa colada," řekl na přivítanou čtenářům.

Autor procestoval velkou část světa - zčásti nedobrovolně, patří totiž k mnoha chilským intelektuálům žijícím v exilu. Z vlasti byl nucen uprchnout před pronásledováním Pinochetovým režimem, za kterého byl dva a půl roku vězněn, a teprve pod tlakem Amnesty International byl propuštěn. Po svém odchodu z vlasti cestoval několik let po státech Latinské Ameriky a pobýval i v Evropě. V Ekvádoru se zúčastnil výpravy k indiánskému kmeni Šuarů, která jej inspirovala k pozdější tvorbě.

Výstava, která v Cervantesově institutu trvá do 27. září, zachycuje na snímcích argentinského fotografa Daniela Mordzinského slavné spisovatele latinskoamerického literárního okruhu. Mezi portrétovanými jsou tak například argentinský spisovatel Ernesto Sabato, mexický autor a host nedávného Festivalu spisovatelů Praha Jorge Semprún, Peruánec Mario Vargas Llosa, mexický básník a esejista Octaio Paz, kolumbijský nositel Nobelovy ceny Gabriel García Márquez, mexický spisovatel Carlos Fuentes a vedle Sepúlvedy například španělský dramatik Fernando Arrabal.