Archiv: Kultura | Výtvarné umění


Obraz Emila Filly Podnos s hruškami a mandolína, který byl na nedělní aukci Antikva Nova Kodl a Aukční síň Vltavín na pražském Žofíně vyvoláván za 1,48 milionu korun, nakonec změnil majitele za částku 3,9 milionu. ČTK to oznámil majitel společnosti Martin Kodl. V žebříčku dosud nejdražších děl prodaných na českých aukcích se tak toto dílo dostalo na osmé místo. Zároveň jde v této statistice o druhé nejdražší Fillovo dílo. Za jeho Zlaté rybičky nový majitel před pěti lety zaplatil u stejné aukční síně 7,3 milionu korun. "Je to veliké překvapení, ale na druhé straně naprosto objektivní částka za tohoto autora," řekl Kodl. Zmíněná částka 3,9 milionu korun je bez dvacetiprocentní aukční přirážky, kterou vydražitel ještě musí zaplatit navíc. Obraz je v původním restaurovaném rámu, vystaven byl v roce 1932 v Mánesu.

Velkým lákadlem aukce byl i pastel Františka Kupky s názvem Ženský akt (plochy podle barev) z roku 1909. Dílo menších rozměrů, které bylo přípravou na velký obraz stejného jména, se vyvolávalo za 2,1 milionu korun. Nakonec ho aukční kladívko přikleplo u částky 2,25 milionu korun, což majitel aukční síně považuje za cenu odpovídající pastelu. "Toto dílo je restitucí z pražské Národní galerie. Vynikající Kupkova zlomová práce obsahuje první náznak jeho nového směru. Obrovský historický význam a vysokou sběratelskou hodnotu podtrhuje nejenom původ z Waldesovy obrazárny, ale i fakt, že se jedná o jednoho z posledních velkých Kupků z této slavné sbírky nabízeného na českém trhu," uvedl Kodl.

Působivý obraz Antonína Slavíčka (1870 - 1910) nazvaný Chalupa s vyvolávací cenou 1,15 milionu korun změnil majitele za dva miliony. Dílo je podle odborníků vynikající ukázkou autorova koloristického mistrovství.

Na aukci se o zájem sběratelů výtvarného umění ucházelo 332 uměleckých děl. Kodl odhadl, že majitele změnilo 75 procent nabízených prací. Celkově byla podle něj prodána díla za téměř dvacet milionů korun.

Obraz Slovenská krajina z roku 1919, jedno z nejznámějších a nejhodnotnějších děl Rudolfa Kremličky, vévodil sobotní aukci Galerie Art Praha v pražském hotelu Hilton. Jeho vyvolávací cena činila 750.000 korun, vydražitel si ho nakonec odnesl za tři miliony. "Získal ho významný český sběratel," řekl ČTK bez bližšího upřesnění majitel aukční síně Vladimír Neubert. Očekávaná bitva o toto dílo podle něj trvala zhruba deset minut. Kremličkův obraz byl publikován ve všech monografiích tohoto významného představitele české avantgardy.

Vydraženou částkou tři miliony korun se Slovenská krajina zařadila na druhé místo v dosavadní bilanci Galerie Art Praha. Vyšší částky dosáhla jen loni Šímova Léda s labutí, prodaná za 3,85 milionu korun. Letos byl v Praze na jedné z aukcí vydražen za tři miliony korun i další obraz Rudolfa Kremličky Po koupeli z roku 1919, přičemž dražba začínala na částce 800.000 korun.

"Milovníkům výtvarného umění jsme tentokrát nabídli celkem 347 obrazů a soch českých a slovenských výtvarníků. Z nich změnilo majitele zhruba 60 procent, celková vydražená částka činí dvacet milionů korun," uvedl Neubert. Obraz Josefa Čapka nazvaný Večeře z poloviny 30. let minulého století změnil majitele za 950.000 korun, když vyvolávací cena byla o 100.000 nižší. Kupodivu nebyl zájem o Zátiší s banány Emila Filly z roku 1926 s vyvolávací částkou 880.000 korun. Zato se prodala za 950.000 korun, tedy téměř dvojnásobek vyvolávací ceny, Špálova krajina Hrad Kost.

Z dalších děl české avantgardy a klasiků moderního umění byli v aukci zastoupeni například Jan Zrzavý, Vincenc Beneš, Pravoslav i Jan Kotík a Georges Kars. Tradiční byla nabídka děl Mikuláše Medka, Josefa Jíry, Oty Janečka, Jana Baucha, Antonína Pelce a Jana Trampoty. Ze starého umění byly v nabídce obrazy Václava Brožíka, Quida Mánesa, Josefa Navrátila a Beneše Knüpfera.

Další atraktivní aukce se v metropoli uskuteční už v neděli odpoledne na Žofíně. Tam bude největším lákadlem pastel Františka Kupky s názvem Ženský akt z roku 1909, vyvolávaný za 2,1 milionu korun. Antikva Nova Kodl a Aukční síň Vltavín nabídnou sběratelům 332 uměleckých děl za 19 milionů korun.