Archiv: Kultura | Výtvarné umění


Snímky a rukopisy z pozůstalosti slavného českého fotografa Františka Drtikola rozprodal v neděli brněnský aukční dům AAA. Dražba vynesla bezmála 1,7 milionu korun. Zájemci si rozebrali skoro 170 fotografií a stejné množství rukopisných stran. Výnos u řady dražebních položek mnohonásobně překročil vyvolávací cenu. Například Drtikolův autoportrét s viržínkou a stínem se vyšplhal z 12.000 na 72.000 korun, zjistila ČTK z výsledkové listiny. Snímky i další dokumenty pocházejí z pozůstalosti světoznámého fotografa, jenž žil v letech 1883 až 1961. "Poté je vlastnil blízký Drtikolův přítel z Prahy, který již také zemřel," řekla ČTK licitátorka Petra Youngová. Většinu položek v dražbě získali čtyři kupci.

Zájem sběratelů v aukci vyvolalo například Drtikolovo zátiší s vázou Moser nebo jeho snímky z bosenského Mostaru. Mnoho fotografií v nabídce pocházelo od jiných autorů a zachycovalo umělce v různých situacích, například při práci na zahradě, hře s medicinbalem, v pozici Buddhy nebo na brigádě, které se zúčastnil v roce 1950 jako místopředseda místní organizace komunistické strany na pražském Spořilově. Sběratelé neopomíjeli ani Drtikolovy rukopisy. Text Význam buddhismu se prodal za 12.500 korun. Další rukopisy pojednávaly o józe, posmrtném životě či absolutnu.

Drtikol dnes patří k nejznámějším světovým fotografům své generace. V letech 1910 až 1935 vlastnil v Praze proslulý ateliér, kde fotil i prezidenty Tomáše Garigua Masaryka a Edvarda Beneše nebo skladatele Leoše Janáčka. Proslavily jej především akty v geometrických dekoracích.