Archiv: Kultura | Výtvarné umění


Své nejcennější poklady - takzvaná postní plátna - představilo v úterý v Krajské vědecké knihovně německé město Žitava. Ředitel Městských muzeí v Žitavě Volker Dudeck současně představil projekt Via sacra, který chce turistům otevřít nejcennější sakrální památky v trojúhelníku tří zemí - Německa, Polska a Česka. Výstava v liberecké knihovně představuje dvě postní plátna. Návštěvníci se ale musí spokojit jen s fotografiemi, plátna jsou totiž příliš rozměrná a cenná na to, aby je bylo možné převážet. Velké postní plátno pochází z roku 1472. Na 90 obrázcích jsou výjevy z bible od stvoření světa. Scény vytvořil neznámý mistr temperou na plátno. Více než osm metrů vysoké a téměř sedm metrů široké plátno sloužilo v obdobích půstu k zakrytí oltáře. Cenná památka se několikrát ztratila, po porážce Německa dokonce sloužila sovětským vojákům jako závěs v lázni a pak byla rozřezána. Přes všechna poškození se plátno podařilo zachránit a v polovině 90. let bylo restaurováno švýcarskou nadací Abeqq. Dnes ho mohou návštěvníci vidět vystavené ve vitríně v žitavském kostele Svatého kříže. Podobných velkých pláten se na světě zachovalo jen 18, v Německu je jediné. Ještě letos v září by se mělo veřejnosti představit i malé postní plátno z roku 1573. Je přes čtyři metry vysoké a více než tři metry široké a je rovněž malováno temperou neznámým mistrem. Zobrazuje ukřižování Krista a celý výjev je lemován nástroji jeho mučení. Podobných pláten se zachovalo na světě jen šest, vystaveno bude ve františkánském klášteře.

Obraz Františka Kupky V zahradě byl v neděli na pražském Žofíně prodán za 4,6 milionu korun. Je to dosud nejvyšší cena, která byla za Kupkovo dílo na domácím aukčním trhu zaplacena. Dílo z roku 1906 bylo vrcholem nabídky aukčního dne společnosti Antikva Nova Kodl a Aukční síně Vltavín. Obraz byl vyvoláván před zcela zaplněným sálem za částku čtyři miliony korun. Dražitelé přihazovali po 100.000 korunách a získal ho zájemce po telefonu. Dosud nejvyšší dosažená cena za Kupkovo dílo na domácím aukčním trhu je 4,45 milionu korun. Obraz s názvem Ocel pije vydražila v roce 2003 právě Antikva Nova Kodl.

Obraz V zahradě namalovaný pod vlivem fauvismu je jedním z posledních Kupkových olejů ze slavné Waldesovy obrazárny, která byla v 90. letech restituována z Národní galerie v Praze. Obraz byl mnohokrát vystaven v zahraničí a je reprodukován v základní Kupkově monografii z roku 1968. Rozhodnutím ministerstva kultury byl obraz prohlášen kulturní památkou. Vydražený Kupkův obraz V zahradě tak v žebříčku nejdráže prodaných výtvarných děl na aukcích v ČR od roku 1990 zaujímá šesté místo spolu s olejem Bohumila Kubišty Zátiší. Nejvyšší částky dosáhly v roce 2000 Fillovy Zlaté rybičky, za které nový majitel zaplatil 7,3 milionu Kč.

Kupka je jedním z mála českých umělců, který v zahraničí dosahuje světových cen. V aukční síni Christie's se v listopadu 1999 v New Yorku prodal jeho obraz za 330.000 dolarů (13,2 milionu korun). V Sotheby's v New Yorku se prodal v květnu 1998 olej Vertikální plány modré a červené za 540.000 dolarů, což v té době představovalo zhruba 17 milionů korun.