Archiv: Společnost | Krimi


Městské státní zastupitelství v Praze souhlasí s vydáním Švéda libanonského původu Oussamy Kassira podezřelého z terorismu do USA. Zastupitelství podle svého mluvčího Martina Omelky v pondělí odeslalo městskému soudu návrh, aby vydání označil za přípustné.

Kassira zatkla česká policie na základě mezinárodního zatykače loni v prosinci na ruzyňském letišti během mezipřistání na trase Stockholm - Bejrút. Americká žaloba viní Kassira ze spiknutí ve snaze poskytnout hmotnou podporu teroristům. Za to mu v USA hrozí až 15 let vězení. Přípustnost vydání nyní posoudí soud a o samotném vydání pak rozhodne ministr spravedlnosti.

Kassirův případ měl podle některých odborníků také vliv na květnový podpis dodatkové úmluvy o vydávání lidí a úmluvy o vzájemné právní pomoci v trestních věcech mezi ČR a USA. Původní extradiční dohoda z roku 1925 uváděla asi 23 druhů trestných činů, jejichž pachatele si obě země vydávaly. Ve výčtu těchto zločinů ale vzhledem k době vzniku smlouvy nebyla například podpora terorismu, ze které je Kasir v USA obviněn. Nová smlouva místo toho stanovuje okruh lidí, kterých se bude týkat, pomocí horní hranice trestní sazby. Dokumenty v březnu schválila vláda, nyní je ještě musí posoudit parlament. V současnosti existuje kolem deseti českých extradičních žádostí vůči USA, amerických je asi pět.

Kassir a další spiklenci prý chtěli vybudovat výcvikový tábor pro svatou válku, džihád, na usedlosti v americkém Oregonu. Vycvičení muslimové se pak měli přesunout do Afghánistánu. Podle obvinění Kassir a další muž 26. listopadu 1999 odletěli z Londýna do New Yorku a pak do Seattlu, aby pomohli v osadě Bly založit výcvikový tábor. To se však nikdy nestalo. Kvůli údajnému podílu na terorismu Kassira prý v minulosti zadržely také švédské orgány. Vinu mu však neprokázaly, a byl proto osvobozen. Zadržený Švéd čeká na rozhodnutí české justice v pankrácké věznici.

Kvůli zákroku proti Kateřině Jacques je kromě Tomáše Čermáka už stíhán další policista. Státní zastupitelství tento týden obvinilo ze zneužití pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody policistu, který zasahoval proti reportérovi Britských listů Michalu Vlkovi. ČTK to řekl žalobce Michal Zachystal. Jacques s několika členy Strany zelených, za kterou kandiduje ve volbách do sněmovny, protestovala proti prvomájové demonstraci neonacistů. Podle Jacques ji Čermák brutálně napadl a bezdůvodně zbil. Čermák je dočasně zproštěn výkonu služby a čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

Vlk, který zákrok proti Jacques fotografoval, už dříve ČTK řekl, že ho policisté předvedli na služebnu kvůli blíže neupřesněnému neuposlechnutí pokynu. Jeden mu také tvrdil, že policisty nesmí bez povolení fotografovat. Na stanici pak policisty podle Vlka zajímaly především fotografie, jež pořídil. Poté, co si je prohlédli, Vlka propustili. Svým nadřízeným ale tvrdili, že Vlk jim nechtěl ukázat občanský průkaz. Rozpor vyšel najevo na první tiskové konferenci po incidentu, kdy policisté postup vůči Vlkovi vysvětlovali a ten jim přímo na místě řekl, že lžou. Stejně jako Čermák i druhý policista podal proti rozhodnutí státního zástupce stížnost.

Celý incident ale může mít důsledky i pro Jacques a Vlka. Policisté tento týden předali obvodnímu úřadu Prahy 2 podklady, na základě kterých bude úřad rozhodovat o tom, zda se Jacques nedopustila přestupku - neuposlechnutí výzvy policie. Stejné podklady odeslala již dříve také v případě Michala Vlka. V pondělí začala Inspekce ministra vnitra prověřovat chování dalších policistů přítomných u zásahu proti Jacques. Policisté jsou podezřelí z maření úkolů veřejného činitele z nedbalosti.