Archiv: Společnost | Krimi


Po čtyřech měsících bádání v archivech zmapovali kriminalisté podrobněji okolnosti masakru, který se odehrál na sklonku druhé světové války ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Podle policie to může pomoci odhalit viníky. K uzavření kauzy a předání soudu to ale nestačí - jsou nutné výslechy případných svědků žijících v Německu. Jedním z nich je podle dostupných informací Rudolf Malik, který údajně zastřelil při popravách nejméně dva lidi. "V Česku jsme udělali vše, co bylo možné. Na objasňování kauzy spolupracujeme s německou policií. Kdy a s jakým závěrem ji uzavřeme, nelze říci," řekl ČTK policista Igor Crha, který se případem zabývá.

Při masakru 7. května 1945 zemřelo 63 lidí. V době, kdy již na většině míst Evropy válka ustala, se komando mladých mužů z Hitlerjugend rozhodlo, že potrestá lidi, kteří se zapojili do vzniku nové samosprávy ve městě. "Díky archivům již známe přesný počet obětí, víme kdo byl na kterém místě a jak byl popraven, což je velmi důležité," uvedl kriminalista. Z historických dokumentů vyplývá, že členové komanda popravili 7. května 1945 celkem 59 lidí. Problémem podle Crhy je, že není známa většina členů popravčích čet.

Malikovi bylo v době masakru sedmnáct let. Jako člen Hitlerjugend byl vycvičen pro záškodnické akce. Podle svědků zastřelil nejméně dva lidi. Sám tvrdil, že pistoli sice měl, ale nevystřelila mu. Po události ve Velkém Meziřící z Česka uprchl a za účast na vraždění nebyl dosud potrestán. V kauze je zatím jediným konkrétním známým podezřelým. Jeho případem se začala česká policie před časem zabývat po reportáži televize Nova, která upozornila na to, že Malik stále žije v Německu. "Malik mě jako jediný (ze skupiny podezřelých z válečných zločinů) zaujal tím, že projevil něco jako lítost," uvedl k tomu tehdy reportér Novy Stanislav Motl.

Vedení Nejvyššího správního soudu (NSS) ve středu vyzvalo Jiřího Vyvadila, aby se do pondělka vzdal funkce soudce. Pokud to Vyvadil, který donedávna působil na stáži na ministerstvu spravedlnosti, neudělá sám, chce předseda soudu Josef Baxa podat návrh na zahájení kárného řízení. Důvodem jsou Vyvadilovy politické aktivity.

Pro premiéra Jiřího Paroubka je rozhodnutí soudu "překvapivě rychlé" a osobně je mu to líto. Přes svoji mluvčí vzkázal, že Vyvadil má z lidského hlediska jeho plnou podporu. "Společně jsme doktoru Vyvadilovi důrazně vytkli opakované a závažné porušování soudcovských povinností a vyzvali jsme jej, aby z toho vyvodil důsledky. Poskytli jsme mu čas do pondělí 6. března k tomu, aby se vzdal funkce soudce," sdělil ČTK předseda soudu Josef Baxa.

Pokud se Vyvadil do pondělí funkce nevzdá, zasáhne vedení Nejvyššího správního soudu. Baxa by v takovém případě podal návrh na zahájení kárného řízení a na odvolání Vyvadila z místa soudce.

"Jsem rád, že pan Vyvadil už u mě není náměstkem. Je pro mě pozitivní, že se soudy a soudci umí s takovou věcí vypořádat sami. Domnívám se, že pan Baxa a vedení Nejvyššího správního soudu toto rozhodnutí učinili po zralé úvaze, a já ho respektuji," řekl ČTK ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU). Vždy prý poukazoval na to, že Vyvadil nebyl jen náměstkem, ale i soudcem, avšak jeho poslední výroky a rozhovory této funkci odporovaly.

Vyvadil nebude u soudu pracovat ani v době, než se rozhodne o jeho dalším působení. Předseda soudu Josef Baxa mu nařídil čerpání dovolené. Vyvadil se k věci zatím nevyjádřil.

Soudce Vyvadil strávil poslední půlrok na stáži na ministerstvu spravedlnosti. Tam se měl věnovat reformě justice. Podle Baxy však při reformách nepomáhal a projevoval se spíše politicky. Tím prý porušil povinnosti soudce.

Z jiného důvodu, kvůli schůzce s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem, chtěl Vyvadilův pobyt na ministerstvu ukončit Němec. Narazil však na nesouhlas předsedy vlády Paroubka. Spor o Vyvadila tak ohrozil stabilitu vládní koalice. K pondělnímu ukončení Vyvadilovy stáže se Němec odhodlal až poté, co dostal dopis od Baxy, který písemně odvolal souhlas se stáží. Vyvadil se proto vrátil k brněnskému soudu.

Čtyřiapadesátiletý člen bezpečnostní služby Karel Sochor zastřelil pří stíhání domnělého zloděje a půjde za to na pět let do vězení. Pravomocný verdikt v úterý vynesl v odvolacím jednání pražský vrchní soud. Obžalovaný se podle něj dopustil ublížení na zdraví z nedbalosti, a nikoli vraždy, jak tvrdila obžaloba. Sochor zasáhl loni v červnu v Praze 9 poškozeného ranou ze své legálně držené zbraně přímo do čela. Šestačtyřicetiletý muž po měsíci zemřel v nemocnici. Odvolací senát svým rozsudkem o dva roky zmírnil původní verdikt Městského soudu v Praze, který loni v listopadu vyměřil Sochorovi za vraždu sedm let. Nedal tedy za pravdu ani státní zástupkyni, ale ani obhájci, který požadoval zprostit Sochora viny, protože prý jednal v nutné obraně.

Událost se odehrála 2. června. Člen ochranky Sochor společně s kolegou nastoupil na svou první směnu při ostraze objektu bývalé továrny Praga ve Vysočanech. Byly zde denně problémy se zloději, kteří z areálu kradli barevné kovy. Zhruba v 19:30 prý dvojice pracovníků bezpečnostní služby spatřila na okraji areálu dva cizí muže, které začala stíhat i mimo střežený objekt. U železničního náspu v Podkovářské ulici se obě dvojice začaly hádat, padly vulgární výrazy i výhrůžky. Poté prý poškozený s kamarádem začali házet po ochrance kamení. Sochor dostal několik ran a jeden zásah cihlou do zad. "Nebyla možnost úniku. Byl jsem v neznámém terénu," popsal dnes u soudu svou údajně bezvýchodnou situaci a důvod, proč vytáhl zbraň. Několikrát prý vystřelil do svahu, nikoli po domnělých zlodějích. Pistoli podle obhajoby použil jen na obranu a nikoho nechtěl zabít. Jedna z deseti ran však zasáhla muže do čela.