Archiv: Společnost | Krimi


Šéf elitního policejního útvaru prohlásil, že organizovaný zločin v Česku pronikl do státní správy. Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice to v pondělí řekl v branně-bezpečnostním výboru Poslanecké Sněmovny. Podle Kubiceho policejní prezidium, ministerstvo vnitra a předseda vlády omezují činnost jím vedeného útvaru.

ČSSD a ODS se nyní vzájemně obviňují z rozpoutání aféry, ve které pár dní před volbami jde o korupci kolem státních zakázek na výrobu biolihu a o údajné politické ovlivňování jejího vyšetřování.

Jan Kubice je jedním z nejdéle sloužících šéfů vrcholných policejních složek. K policii nastoupil po listopadu 89, šéfem útvaru pro odhalování organizovaného zločinu je jedenáct let.

Kubice přišel s obviněními poté, co se objevily informace, že jeho jeho podřízené pro podezření z trestné činnosti prověřuje Inspekce ministra vnitra. Podle Kubiceho chce někdo detektivy zdiskreditovat a zastavit vyšetřování kauzy. Šéf Inspekce Miroslav Borník potvrdil, že jeho útvar vyšetřuje čtyři plzeňské policisty. Odmítl ale, že to souvisí s vyšetřováním vraždy podnikatele Františka Mrázka či korupční aféry biolíh, na kterém se dva z podezřelých policistů .

Kubice v pondělí ve veřejné části jednání výboru uvedl, že jeho útvar nyní řeší tři závažné případy. Jde o vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka a jeho vztahů s vysoce postavenými úředníky a politiky. Další z kauz se věnuje podvodům při obchodech s ropnými produkty. Ve třetím případě jde o objasňování vražd v takzvané Solncevské mafii a o korupci ve státní správě v souvislosti s biopalivy. "Domníváme se, že je vyvíjena snaha ovlivnit vyšetřování všech tří výše uvedených kauz," tvrdí Kubice. Politicky ovlivňována je podle něj hlavně kauza biolihu spojená s vraždou Mrázka. Konkrétně Kubice viní exšéfa úřadu vlády Pavla Přibyla. Poslancům již minulý týden předložil policejní dokumenty, které obsahují vyhodnocení odposlechů jeho telefonních hovorů a SMS zpráv za poslední měsíc. Intenzivní kontakty měl mít Přibyl hlavně s bývalým předsedou vlády a ČSSD Stanislavem Grossem. Samotný Gross ČTK řekl, že nikdy nebyl v kontaktu s nikým, kdo je nyní v kauze biolíh vyšetřován.

Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že celá tato kauza je dlouho připravovaným spiknutím Kubiceho a některých představitelů ODS proti němu a ČSSD před volbami. Ministr vnitra František Bublan ale prohlásil, že ve vyšetřování korupční aféry "biolíh" či Mrázkovy vraždy není žádný politický nátlak na policisty.