Archiv: Společnost | Krimi


Policie po roce vyhodnocování trestního oznámení dospěla k závěru, že v souvislosti s udělením armádní zakázky na likvidaci nepotřebné munice firmě Poličské strojírny mohl být spáchán trestný čin. Začátkem června proto protikorupční služba zahájila vyšetřovací úkony. "Je zde podezření na trestný čin podvodu a porušování předpisů o zahraničním obchodu s vojenským materiálem," řekla ČTK mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková.

Na vyšetřování dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Proti komu konkrétně je podezření namířeno, Vokráčková neuvedla, neřekla ani, kdo podal trestní oznámení. Řekla pouze, že jde o zakázku na rozebrání a ekologickou likvidaci protitankových min. Smlouvu uzavřelo s Poličskými strojírnami ministerstvo obrany. Případnému pachateli by za podvod hrozilo až dvanáctileté vězení.

O podezřelé zakázce informovaly před rokem Hospodářské noviny. Uvedly, že na ministerstvu obrany měl zakázku na starost úsek pod lidoveckým náměstkem Jaroslavem Kopřivou. Největší část celkem třímiliardové zakázky - za víc než dvě miliardy - získaly podle listu bez veřejné soutěže Poličské strojírny ovládané Omnipolem podnikatele Richarda Hávy, který je řadu let přítelem lidoveckého šéfa Miroslava Kalouska. Noviny loni také napsaly, že zbrojař Háva původně platil půdní apartmán na pražském Veleslavíně, kde žije Kalouskova rodina.

Ministr obrany Karel Kühnl se v rozhovoru pro Hospodářské noviny před rokem za třímiliardovou zakázku, kterou uzavřeli jeho předchůdci, postavil. "V průběhu projektu se zatím nevyskytly problémy, které by ho zpochybňovaly," prohlásil tehdy.

Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se nelíbí, že nemá svého zástupce v týmu, jenž prověřuje obsah zprávy, kterou poslancům předal těsně před volbami šéf útvaru Jan Kubice. Jednotka se domnívá, že by kvůli tomu vyšetřování nemuselo být objektivní. Informovala o tom Česká televize (ČT). Kubice ve své zprávě obvinil politiky, že chtějí ovlivňovat vyšetřování některých závažných kriminálních kauz. Materiál před volbami vyvolal prudké spory především mezi ČSSD a ODS. "Aby dokument, který jsme předložili výboru (sněmovnímu výboru pro obranu a bezpečnost) byl vyhodnocen v souvislostech, a tedy správně, tak je dokonce nezbytné, aby byl v komisi zástupce našeho útvaru," řekla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová.

V utajené zprávě ÚOOZ jsou údajně důkazy o politickém ovlivňování kauz, které tento elitní policejní útvar vyšetřuje, i poznatky o propojení organizovaného zločinu s vysokými úředníky státní správy. Ve zprávě figurují i šéfové finanční policie a protikorupční jednotky. Podle policejních odposlechů byli oba v kontaktu s někdejší šéfem úřadu vlády Pavlem Přibylem, jehož jméno se v materiálu objevuje právě v souvislosti s ovlivňováním vyšetřování závažných kriminálních případů. Část dokumentů je zřejmě výsledkem policejního vyšetřování, které se týkalo především tří případů - lednové vraždy podnikatele Františka Mrázka, pokusu o podvod s ropnými produkty na státní společnosti Čepro a korupční aféry kolem chystaných zakázek na výrobu biopaliv, kauzy zvané biolíh. Kubice dokumenty označené jako důvěrné předložil při jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, které se konalo 29. května. Ještě týž den jejich opis zveřejnil na svých internetových stránkách Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Zveřejnění materiálů vyvolalo před volbami silné napětí a ostré spory. Sociální demokraté tehdy ODS obvinili z toho, že chce zprávou ovlivnit volby.