Archiv: Společnost | Krimi


Policisté mají ve svých regionech zmapována problematická místa, kde jsou umístěny zbytečné dopravní značky a omezení. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl zástupce ředitele dopravní policie Jaroslav Pavelka. Uvedl, že v každém ze 76 policejních okresů a na obvodních ředitelstvích v Praze jde o dva až tři úseky. Policie podle něho nyní navrhne příslušným úřadům na těchto místech změny a úpravy. O nadměrném počtu dopravních značek hovořil v sobotní Mladé frontě Dnes také policejní prezident Vladislav Husák, který proto vyhlásil akci Čisté silnice. "Cesty jsou zapleveleny nejrůznějšími dopravními značkami, které někdy ani nemají smysl, jen se liknavě a pozdě mění. Například nejrůznější omezení rychlosti, která vám trčí na komunikacích, i když nemají opodstatnění. Kdyby se podařilo silnice od nich vyčistit do konce prázdnin, tak by to určitě zlepšilo situaci," konstatoval Husák.

"Dopravní inženýři policie již plní úkol prezidenta, prověřují veškeré nedostatky a přemnožení dopravních značek či jejich nesmyslnost, budou to konzultovat a navrhnou úpravy," podotkl k akci Čisté silnice Pavelka.

Jan Kněžínek z ministerstva dopravy, které za dopravní značení odpovídá, v ČT uvedl, že ministerstvo se bude snažit na kraje a jednotlivé obecní úřady působit, bere prý na sebe roli koordinátora. "Skutečně je pravdou, že mnohdy dopravní značky nejsou dobře usazené," souhlasil Kněžínek. Neupřesnil, za jak dlouho se změny k lepšímu v otázce nesmyslných dopravních označení uskuteční.

Řidič Nissanu Primera se dopustil v České Lípě dvou nezávažnějších přestupků, kvůli nimž se podle nového silničního zákona přichází o sedm bodů. V pondělí odpoledne svým vozem narazil do dvou jiných aut a z místa nehody pokaždé ujel. Navíc odmítl dýchnout do přístroje na zjišťování alkoholu, i když byl zjevně podnapilý. ČTK to řekl mluvčí českolipské policie Milan Bradáč. "Sedmačtyřicetiletý muž nechtěl policistům ani prokázat svou totožnost," dodal Bradáč. Fiat Tempra řidič poničil v Bardejovské ulici a Škodu Fabia v Havířské ulici. Při haváriích způsobil škodu 60.000 korun. "Případ stále ještě vyšetřujeme a nelze říci, jaký trest řidiče čeká," upozornil Bradáč. Jak ale vyplývá z novely silničního zákona, za odmítnutí dechové zkoušky hrozí ve správním řízení pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. Za ujetí z místa nehody se škodou nad 50.000 korun může motorista dostat pokutu až 50.000 korun. Na havárie pod vlivem alkoholu pamatuje zákon až tříletým vězením. Policisté by ale museli museli získat proti dopadenému řidičovi výpovědi svědků, kteří ho viděli pít. Motorista z nissanu ztratí body buď pouze za ujetí od nehody nebo za odmítnutí dechové zkoušky. Přestupky spáchané v souvislosti s jednou havárií se totiž nesčítají. ČTK to potvrdil vedoucí dopravní policie v České Lípě Staša Zikmund.

Již o víkendu zůstali v Libereckém kraji bez sedmi bodů dva řidiči poté, co havarovali o v Liberci a Jablonci nad Nisou a policisté jim naměřili v dechu alkohol. Jeden z nich dokonce při jízdě zvedal z podlahy mobil a narazil do stromu. Měl v dechu půl promile alkoholu. Motoristovi hrozí pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. V Jablonci nad Nisou havaroval mladík s 1,7 promile alkoholu v dechu. I jemu hrozí pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. U soudu ale může dostat až tři roky vězení.

Na Českolipsku jeli o víkendu dva muži v autech, ačkoliv jim chyběl řidičský průkaz. "Nezapomněli si ho ale doma, nikdy ho prostě neměli," uvedl Bradáč. Bez oprávnění řídil vůz i muž v Liberci. Všem hrozí až jeden rok vězení, nebo pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden rok až deset let.