Archiv: Společnost | Krimi


Řidič Nissanu Primera se dopustil v České Lípě dvou nezávažnějších přestupků, kvůli nimž se podle nového silničního zákona přichází o sedm bodů. V pondělí odpoledne svým vozem narazil do dvou jiných aut a z místa nehody pokaždé ujel. Navíc odmítl dýchnout do přístroje na zjišťování alkoholu, i když byl zjevně podnapilý. ČTK to řekl mluvčí českolipské policie Milan Bradáč. "Sedmačtyřicetiletý muž nechtěl policistům ani prokázat svou totožnost," dodal Bradáč. Fiat Tempra řidič poničil v Bardejovské ulici a Škodu Fabia v Havířské ulici. Při haváriích způsobil škodu 60.000 korun. "Případ stále ještě vyšetřujeme a nelze říci, jaký trest řidiče čeká," upozornil Bradáč. Jak ale vyplývá z novely silničního zákona, za odmítnutí dechové zkoušky hrozí ve správním řízení pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. Za ujetí z místa nehody se škodou nad 50.000 korun může motorista dostat pokutu až 50.000 korun. Na havárie pod vlivem alkoholu pamatuje zákon až tříletým vězením. Policisté by ale museli museli získat proti dopadenému řidičovi výpovědi svědků, kteří ho viděli pít. Motorista z nissanu ztratí body buď pouze za ujetí od nehody nebo za odmítnutí dechové zkoušky. Přestupky spáchané v souvislosti s jednou havárií se totiž nesčítají. ČTK to potvrdil vedoucí dopravní policie v České Lípě Staša Zikmund.

Již o víkendu zůstali v Libereckém kraji bez sedmi bodů dva řidiči poté, co havarovali o v Liberci a Jablonci nad Nisou a policisté jim naměřili v dechu alkohol. Jeden z nich dokonce při jízdě zvedal z podlahy mobil a narazil do stromu. Měl v dechu půl promile alkoholu. Motoristovi hrozí pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. V Jablonci nad Nisou havaroval mladík s 1,7 promile alkoholu v dechu. I jemu hrozí pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky. U soudu ale může dostat až tři roky vězení.

Na Českolipsku jeli o víkendu dva muži v autech, ačkoliv jim chyběl řidičský průkaz. "Nezapomněli si ho ale doma, nikdy ho prostě neměli," uvedl Bradáč. Bez oprávnění řídil vůz i muž v Liberci. Všem hrozí až jeden rok vězení, nebo pokuta 25.000 až 50.000 korun a zákaz řízení na jeden rok až deset let.

Dvaatřicetiletý recidivista David Lubina byl potrestán za vraždu střihače televize Nova Michala Velíška. Pražský městský soud mu ve středu uložil výjimečný třiadvacetiletý trest vězení. Verdikt není pravomocný. Odvolal se Lubina, který nesouhlasí s uložením výjimečného trestu, i žalobkyně Marcela Kratochvílová, která žádá doživotí. Případem se tak nyní bude zabývat pražský vrchní soud. Lubina obtěžoval loni v září v parku na Karlově náměstí v centru Prahy mladou ženu a ohrožoval ji pistolí. Všiml si toho Velíšek, a když se ženy chtěl zastat, útočník po něm dvakrát vystřelil. Velíšek, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, útok nepřežil. "Obžalovaný zničil život celé rodině, ale způsobil ještě další věc. Soud by se nedivil, kdyby se nyní řada lidí začala bát jít někomu na pomoc," vysvětlil předseda senátu Pavel Benda jeden z důvodů uložení zpřísněného trestu. Za Velíškovou tragickou smrtí totiž stála jediná jeho věta: "Slečno, potřebujete pomoci?" Pro uložení doživotí, jak chtěla žalobkyně, však podle Bendy nebyly podmínky. Nejpřísnější trest se podle něj ukládá za několikanásobné či opakované vraždy. Kratochvílová ale trvá na svém: "Stupeň nebezpečnosti tohoto pachatele pro společnost je tak vysoký, že nepřichází v úvahu uložení jiného trestu než doživotí." Připomněla, že Lubina se v minulosti dopustil opakovaně násilné trestné činnosti a uložené tresty vězení na něj neměly žádný vliv.