Archiv: Společnost | Krimi


Pětačtyřiceti ranami z pistole usmrtil Jaroslav Holmann z Horních Tašovic na Karlovarsku tři býky ze svého stáda. Takovým způsobem se rozhodl vyřešit spor s inspektorem České plemenářské inspekce. Informují o tom dnešní Deníky Bohemia.

Inspektor v červnu při kontrole stáda zjistil, že některé kusy nejsou označeny podle zákona, a farmáři nařídil, aby to napravil. Zároveň mu celé stádo zablokoval, a Holmann tedy nemohl zvířata přemístit ani je porazit. Navíc mu hrozila pokuta 100.000 korun za každé neoznačkované zvíře. Farmář s vysokými dluhy si údajně nemohl dovolit zvířata uspat a pak je označkovat, ale pokusil se prvnímu býkovi připevnit známku do ucha zaživa. "Jančil tak, že se uškrtil. U dalších býků už jsem to ani nezkoušel a žádal jsem, aby je stát zkonfiskoval. Odmítli to a začali si dokonce klást podmínky. Vzal jsem bouchačku a šmytec. Zákon tak byl naplněn," uvedl zemědělec. Dodal, že jakmile se ztratí značka dalšímu zvířeti, tak ho také zastřelí. Zabitá zvířata mohou nyní skončit pouze v kafilerii.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna farmáři povolily nervy. Takzvaná náušnice není drahá a zemědělec měl problém řešit rozumnějším způsobem. "Zvíře totiž může zastřelit pouze v zájmu ochrany života," dodal. Podle vyšetřování krajských veterinářů porušil Holmann zákon o týrání zvířat a přestupek bude řešen ve správním řízení. Podle veterinářů má být stádo v pondělí odblokováno a farmář s ním bude moci znovu sám nakládat.

Obyvatele Jeseníku ohrožuje již několik dní střelec s lukem a šípy, který lukostřelbu trénuje na své zahradě. Šípy přitom létají až 70 metrů daleko. Radnice si s ním neví rady. Muž totiž nijak neporušuje zákony. Ty totiž o lukostřelbě na veřejnosti mlčí. Informuje o tom dnes Šumperský a jesenický deník.

Muž si zakoupil luk a šípy a pilně trénuje střelbu na své zahradě. Přestože umístil za terčem ochrannou dvoumetrovou plachtu, létají šípy několik desítek metrů daleko. Jen zázrakem se dosud nikomu nic nestalo. "Tento člověk si neuvědomuje, že ohrožuje sousedy. Může je poranit nebo způsobit škody na majetku," řekl deníku místostarosta Jeseníku Jan Chytil. "Budu střílet dál, a jestli někoho trefím, tak ať mě zažaluje," těmito slovy se ohradil proti stížnostem svérázný muž, jehož jméno radnice tají.

Vedení města přes veškeré snahy sousedům nadšeného lukostřelce nedokáže pomoci. Muže již navštívili strážníci a upozornili jej na vychýlenou mušku i nálezy šípů po širokém okolí. Odešli však s nepořízenou. Na to, aby muži střelbu zakázali, totiž nemají oporu v zákonech. "Luk totiž patří pouze do kategorie mechanických zbraní a v legislativě není nakládání s ním nijak ošetřeno," vysvětlil Chytil. Poradit radním nedokázal ani odborník na zákony, kterého město oslovilo s prosbou o pomoc. "Každý může činit to, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit to, co zákon neukládá," uvedl právník Oldřich Heinz Plzně. Jakákoli snaha zabránit střelci v jeho činnosti by tak byla podle právníka zásahem do jeho práv a svobod.