Archiv: Společnost | Krimi


Počet trestných činů se v Česku oproti předloňskému roku snížil o 2,2 procenta na 344.060 a byl nejnižší od roku 1993. Rostl však počet zjištěných hospodářských deliktů. Informovali o tom ministr vnitra František Bublan a policejní prezident Vladislav Husák, kteří novinářům představili zprávu o veřejném pořádku a vnitřní bezpečnosti za rok 2005.

Materiál věnuje zvláštní místo problematice krádeží aut, kterých každý rok zmizí z ulic 21.000 až 24.000. Čísla se přitom už od roku 2000 zásadně nemění. Ministerstvo vnitra proto společně s pražským magistrátem zpracovalo pozměňovací návrhy novel zákona o odpadech a živnostenského zákona. Autovraky by se tak měly dostat do kategorie odpadů, u kterých se musí povinně provádět identifikace, a značně by se tak ztížilo nyní rozšířené prodávání kradených vozů na náhradní díly. Policisté by také měli získat větší pravomoc kontrolovat provozovny, kde se pracuje s odpady.

V loňském roce pokračoval nárůst počtu zjištěných hospodářských trestných činů, v roce 2005 jich bylo téměř 44.000, což je o 31 procent více než předloni. Přibylo zejména úvěrových podvodů, neoprávněného držení platební karty nebo porušování autorského práva. Naopak se snížil počet podvodů, pojistných podvodů nebo zpronevěry. Předkládaný materiál se také věnuje otázce terorismu. Podle ministerstva je situace v této problematice srovnatelná s dalšími středoevropskými zeměmi, tedy klidná.