Archiv: Společnost | Krimi


Advokát Jaroslav Janeček, který zastupuje obviněného policistu Tomáše Čermáka, podal na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně (NSZ) trestní oznámení na poslankyni za Stranu zelených Kateřinu Jacques a na jejího kolegu Petra Slunéčka. Učinil tak v souvislosti s jednáním Jacques a Slunéčka při prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. "Je jisté, že v takové situaci, v jaké je, se bude bránit všemi možnými prostředky," uvedla na adresu Čermáka Jacques v reakci na informace o oznámení. "Platí zde lidové rčení, že nejlepší obrana je útok. Já žádnou vinu necítím," dodala. Janeček podal oznámení na Jacques pro podezření z trestného činu útoku na státní orgán. Hrubě prý jeho klienta urazila a pomluvila. "Byla policistou Čermákem minimálně třikrát vyzvána jménem zákona, aby nevstupovala na nezbytně nutnou dobu do prostor, kde by mohla kontaktovat zadní voj neonacistů, kdy každý je povinen příkazu policisty uposlechnout, což zcela záměrně a účelově neučinila za účelem se před stávajícími volbami zviditelnit," uvedl Janeček.

Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista Čermák bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Kvůli útoku na ni byl pak dočasně zproštěn výkonu služby a nyní čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Do prvomájového incidentu u pražského Palackého náměstí se vložil i Slunéčko, který se kolegyně zastal a byl za to obviněn.

Policie rozdala další obvinění v kauze vytunelovaných CS Fondů. Za mozky víc než devět let starého podvodu za nejméně 1,23 miliardy korun považuje podle zdroje ČTK bývalé šéfy zaniklé finanční skupiny Motoinvest a někdejší muže z představenstva Plzeňské banky Pavla Tykače a Jana Dienstla. Kromě nich se nejnovější obvinění z rozsáhlého podvodu týká ještě čtyř dalších mužů. "Toto je důležitá skupina pachatelů, kteří celý podvod připravili," řekl ČTK zdroj. V souvislosti s obviněním jim hrozí pět až 12 let vězení.

Tykač a Dienstl podle informací ČTK zatím usnesení o zahájení stíhání nepřevzali, policie po nich ale nepátrá, protože ví, kde jsou. Podle zdroje oba již telefonicky přislíbili, že se brzy na policii dostaví. Pak jim bude policejní usnesení předáno. Obviněným se člověk stává v okamžiku, kdy dostane usnesení, které obsahuje jména všech stíhaných, do ruky. Vedle Tykače, který je údajně na dovolené v zahraničí, a Dienstla patří mezi podezřelé i bývalý úředník ministerstva financí Jiří Kudlík, Emil Florián a Josef Novosvětský z představenstva investiční společnosti CS Fond a jednatel společnosti Crassus Petr Müller.

Mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová se nechtěla k případu příliš vyjadřovat. Na dotaz ČTK pouze sdělila, že v kauze podvodu policie postupně obviňuje šest podezřelých. K jejich jménům se vyjádřit odmítla. Ze šesti podezřelých byli podle Válové obviněni čtyři lidé.