Archiv: Společnost | Krimi


Firma Avízo, s.r.o., která vyhrála stopadesátimilionový tendr na výrobu 40.000 policejních uniforem, tvrdí, že u Úřadu průmyslového vlastnictví nebyla zatím zapsána žádná ochranná licence na nové stejnokroje. Společnost tak reagovala na vyjádření ministra vnitra Ivana Langra (ODS), který chce nechat zakázku prověřit. Podle Langra se nákupčí z policejního prezidia dopustili několika závažných chyb. Nikoho z účastníků soutěže údajně neinformovali o tom, že policie není jediným vlastníkem takzvaného průmyslového vzoru neboli ochranné licence.

O případu nedávno informoval Český rozhlas. Uvedl, že držitelem licence je také firma Humi Outdoor, která nový stejnokroj vyvinula. V tendru ale skončila druhá, přestože nabídla nižší cenu než vítěz tendru, firma Avízo, s.r.o. Jednatel společnosti Humi Outdoor Petr Rychlý tvrdí, že bez jeho souhlasu nemůže prezidium výrobu uniforem zadat. Firma Avízo s jeho tvrzením nesouhlasí a považuje ho za nepravdivé. "Až do 15. září 2006 nebyl do rešeršní databáze průmyslových vzorů Úřadu průmyslového vlastnictví zapsán žádný podobný průmyslový vzor a to ani ve prospěch Humi Outdoor, ani ve prospěch ministerstva vnitra. Není proto ani ověřitelné tvrzení, zda se v daném případě jedná o průmyslový vzor a zda splňuje podmínky registrace," sdělila firma ČTK. Průmyslový vzor chrání vzhled výrobku. Je to ochrana proti tomu, aby nikdo jiný nemohl vyrábět výrobek totožného nebo podobného vzhledu.

Expremiér Stanislav Gross a bývalý policejní prezident Jiří Kolář nedorazili k Obvodnímu soudu pro Prahu 7, kde mají svědčit v případu nákupu policejních pouzder. "Již dvakrát se nepodařilo jim doručit obsílky," řekl předseda trestního senátu Tomáš Hájek. Oba muži jsou stěžejními svědky. Měli by se vyjádřit k okolnostem smlouvy na nákup pistolí a pouzder, kterou podepsal jako tehdejší ministr vnitra Gross. Obžaloba viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku bývalou Kolářovu náměstkyni Ivanu Pánkovou a jejího podřízeného Pavla Musila. Podle státního zástupce nesou vinu za předraženou zakázku na nová policejní pouzdra k pistolím. Ačkoli údajně věděli o nevýhodnosti nabídky České zbrojovky Uherský Brod, Pánková prý zakázku schválila. V případě uznání viny hrozí dvojici vězení od dvou do osmi let. Ministerstvo vnitra navíc po nich požaduje úhradu škody přesahující deset milionů korun.

Obžalovaní jakékoli pochybení popírají, plnili prý úkoly dané usnesením vlády expremiéra Miloše Zemana i tehdejšího ministra vnitra Grosse. "Usnesením vlády z dubna 2000 nám bylo znemožněno vybrat kvalitní zbraň a pouzdro," řekla při květnovém zahájení hlavního líčení Pánková. Vláda tehdy údajně rozhodla o tom, aby bez veřejné obchodní soutěže dostala zakázku Česká zbrojovka Uherský Brod, a Pánková prý dostala od policejního prezidenta rozkaz úkol splnit. Členové zkušební komise uvedli, že Pánková akceptovala jejich závěry, podle nichž je třeba nabídku odmítnout. Ani jedna pistole či pouzdro totiž po několika zkouškách nevyhověly nárokům policie. S názorem komise se prý ale neztotožnil Gross - údajně rozhodl o tom, že nabídka odmítnuta nebude, zbrojovka jen měla odstranit nedostatky.