Archiv: Společnost | Krimi


Kvůli zákroku proti Kateřině Jacques je kromě Tomáše Čermáka už stíhán další policista. Státní zastupitelství tento týden obvinilo ze zneužití pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody policistu, který zasahoval proti reportérovi Britských listů Michalu Vlkovi. ČTK to řekl žalobce Michal Zachystal. Jacques s několika členy Strany zelených, za kterou kandiduje ve volbách do sněmovny, protestovala proti prvomájové demonstraci neonacistů. Podle Jacques ji Čermák brutálně napadl a bezdůvodně zbil. Čermák je dočasně zproštěn výkonu služby a čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

Vlk, který zákrok proti Jacques fotografoval, už dříve ČTK řekl, že ho policisté předvedli na služebnu kvůli blíže neupřesněnému neuposlechnutí pokynu. Jeden mu také tvrdil, že policisty nesmí bez povolení fotografovat. Na stanici pak policisty podle Vlka zajímaly především fotografie, jež pořídil. Poté, co si je prohlédli, Vlka propustili. Svým nadřízeným ale tvrdili, že Vlk jim nechtěl ukázat občanský průkaz. Rozpor vyšel najevo na první tiskové konferenci po incidentu, kdy policisté postup vůči Vlkovi vysvětlovali a ten jim přímo na místě řekl, že lžou. Stejně jako Čermák i druhý policista podal proti rozhodnutí státního zástupce stížnost.

Celý incident ale může mít důsledky i pro Jacques a Vlka. Policisté tento týden předali obvodnímu úřadu Prahy 2 podklady, na základě kterých bude úřad rozhodovat o tom, zda se Jacques nedopustila přestupku - neuposlechnutí výzvy policie. Stejné podklady odeslala již dříve také v případě Michala Vlka. V pondělí začala Inspekce ministra vnitra prověřovat chování dalších policistů přítomných u zásahu proti Jacques. Policisté jsou podezřelí z maření úkolů veřejného činitele z nedbalosti.