Archiv: Společnost | Krimi


Bývalý poslanec Zdeněk Kořistka neprokázal, že by mu Marek Dalík a Jan Večerek nabídli desetimilionový úplatek a místo velvyslance. Rozhodl o tom ostravský krajský soud, podle kterého Kořistka svými výroky Dalíka s Večerkem poškodil a musí se jim omluvit a dohromady jim zaplatit 30.000 korun jako finanční satisfakci. Soud v úplatkářské aféře z poloviny roku 2004 vůbec poprvé oficiálně rozhodl. Žalované straně - Kořistkovi, se nepodařilo předložit takové důkazy, které by potvrdily, že nabídka skutečně padla, řekla ve zdůvodnění rozhodnutí soudkyně.

Kořistka s rozhodnutím spokojen není a dál trvá na tom, že jej Dalík a Večerek chtěli podplatit. "Je to signál pro všechny. O korupci mlčte a úplatky si raději vezměte," řekl. Dodal, že nevidí jediný důvod, proč by se jim měl omlouvat. Právní zástupci Dalíka i Večerka, kteří dohromady požadovali milion korun, jsou spokojeni. Podle nich soud rozhodl správně. O případném odvolání kvůli nízkému odškodnému se poradí s klienty.

Úplatek údajně Dalík s Večerkem nabídli Kořistkovi za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse. Oba to ale od začátku odmítají. Protikorupční policie je ale předloni obvinila z toho, že peníze a místo velvyslance v Bulharsku nabídli z pověření ODS. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a pak jejich stíhání zrušil. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká.

V procesu s bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou padl v pondělí osvobozující rozsudek. Obvodní soud pro Prahu 2 dospěl k závěru, že se exministryně při uzavření smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human nedopustila trestné činnosti. Třiapadesátiletou Součkovou, které hrozily tři roky až deset let vězení, zprostil obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Žalovaný skutek není trestným činem, uvedl soud. Státní zástupce navrhoval soudu, aby Součkové uložil trest odnětí svobody při dolní hranici trestní sazby a náhradu škody ve výši téměř deset milionů korun. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému městskému soudu.

Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, vinu od počátku odmítala, mluvila také o politickém podtextu kauzy. Tvrdila rovněž, že smlouva s mnohamilionovými odměnami pro právníka za zastupování státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human, je zfalšovaná. Smlouva slibovala Nováčkovi za zastupování státu deset milionů korun. Advokát ale celou částku nedostal a soudně se domáhal doplacení 55.000 korun. Později žalobu rozšířil na dalších deset milionů korun, které měl získat při vypovězení smlouvy, což se stalo předloni v květnu. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun. Prvoinstanční soud žalobu Nováčka o deset milionů korun zamítl s tím, že jeho smlouva s ministerstvem je neplatná.

Dvanáctiletým vězením potrestal dnes Krajský soud v Plzni dvaašedesátiletého Karla Hanzu z Chebu za vraždu o tři roky starší manželky. Muž, vyučený elektrikář, letos v březnu po hádce omotal své ženě svazek kovových vodičů kolem nohy a kabelem přivedl do těla proud ze zásuvky. Žena zemřela na srdeční selhání. Rozsudek není pravomocný, protože Hanza, který výrok soudu přijal bez emocí, se na místě odvolal. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlení.

Podle původní výpovědi chtěl Hanza ženu jen postrašit. Žena prý vykřikla, co to dělá, a dál nemluvila. Muži to nebylo divné. Jako zkušený elektrikář věděl, že po zásahu proudem se člověk lekne a trochu se omráčí, vypověděl v přípravném řízení na policii. I tehdy ale popřel, že by chtěl manželku zabít. Argumentoval tím, že se jí nemohlo nic stát, protože lidé přežijí i větší napětí. Ráno, když vstával, zjistil, že se žena nehýbe a že je žlutá. Zavolal sanitku a snažil se ji oživit, ale lékař mu oznámil, že už jí nelze pomoci. Lékaři původně považovali smrt za náhlé úmrtí a provedli jen zdravotní pitvu. Při ní ale zjistili popáleniny na noze a nařídili soudní pitvu, která odhalila jako příčinu smrti srdeční zástavu způsobenou elektřinou. Podle soudu Hanza usmrcení ženy neplánoval, činu se dopustil ve zkratkovitém jednání. Jako člověk, který celý život pracoval s elektřinou, si ale musel být vědom možných důsledků, uvedl soudce.