Archiv: Společnost | Krimi


Kriminalisté v pátek odhalili podezřelého z lednové vraždy třináctileté Barbory Němečkové z Kmetiněvsi na Kladensku. Výsledky testů DNA ukázaly na stejně starého chlapce. Mladík se policii přiznal. Údajně jde o dívčina spolužáka ze základní školy. Podle televize Prima a České televize pochází ze sousední obce Hospozína. Policie osobní údaje o pachateli neposkytne, protože je nezletilý. Na svoji oběť zaútočil první den letošního roku mezi obcemi Kmetiněves a Hospozín nedaleko Velvar. Dívku pobodal a poté ji na poli údajně znásilnil. Vyšetřování skončí vzhledem k věku pachatele odložením. O tom, zda ho čeká ústavní péče, nápravné zařízení nebo psychiatrická léčebna, musejí rozhodnout znalci. Zákon jako nejpřísnější trest pro osoby mladší 15 let zná pouze nařízení ochranné výchovy v zařízení pro děti. Policisté při pátrání po pachateli využívali analýzu vzorků DNA. Úspěch se dostavil až poté, co okruh podezřelých rozšířili i na chlapce mladší 15 let. Pozitivní výsledek zjistili až při 632. zkoumaném vzorku. Metoda plošného odevzdávání vzorků byla použita vůbec poprvé v historii české kriminalistiky. Starosta Kmetiněvsi Jiří Beránek na jedné straně uvítal dopadení pravděpodobného pachatele, na druhé straně se obává, že vlastní drama teprve začíná. "Domnívám se, že teď se znovu rozjitřily rány té rodiny a že to možná bude strašně těžké pro ni to ustát," řekl Beránek ČTK.

Policie požaduje více pravomocí pro kontrolu svědků, kterým poskytuje zvláštní ochranu. Nynější zákon sice stanoví podmínky, které tyto osoby musí dodržovat, nedává ale již policii možnost je kontrolovat. Policie by ráda chráněné svědky například sledovala nebo odposlouchávala. Návrh novely zákona ve středu projedná vláda. Dosavadní zákon o ochraně svědků je z roku 2001. Podle ministerstva vnitra nejméně v 90 procentech případů chránění svědci porušili povinnosti, které jim policie uložila. V některých případech také zneužívali ochranu k osobním účelům. Policie chce proto při kontrole těchto lidí využívat zpravodajskou techniku, a zabránit tak situacím, které ohrožují nejen svědky, ale i policisty. Účelem zákona je chránit nejen svědky, ale například také tlumočníky, znalce a obhájce, kteří vystupují v případech závažné kriminality nebo organizovaného zločinu. Umožňuje jim poskytnout nadstandardní ochranu. Policie může například zajistit přestěhování svědka s celou rodinou. Pomáhá mu zařadit se do nového prostředí a tajit jeho skutečnou totožnost. Může chráněné osobě také poskytnout peníze. Řadu pravomocí mají také policisté, kteří svědka chrání. Mohou používat krycí doklady a vydávat se za někoho jiného. Využívají zpravodajskou techniku nebo zvláštní finanční prostředky. Vše ale jen pro svou práci při ochraně ohroženého člověka, ne pro kontrolu, zda dodržuje stanovené podmínky.

Policie uzavřela vyšetřování případu vydírání televizního reportéra Jiřího Hynka a jednoho podnikatele, spis v nejbližších dnech předá žalobci. Šestičlennou skupinu obviněných v čele s jednatelem mělnické firmy Fytoz Stanislavem Ohemem navrhne postavit před soud. Ke stíhaným patří i bývalý policista z Hradce Králové, padesátiletý Miroslav Siksta. Podle obvinění za přislíbenou finanční odměnu Ohemovi s vydíráním radil a dodával mu informace o poškozených.

Hynek čelil od konce loňského srpna výhrůžkám kvůli reportáži v pořadu Fakta o tom, jak firma Fytoz dovážela z Ruska hnojiva. Ukázal, jak český zemědělský trh zaplavily tisíce litrů padělku americké látky Command na hubení plevele u brambor, luštěnin a řepky olejné. Podnikatelé podle Hynka nakoupili ve velkém chemickou látku, kterou po přelepení štítku na láhvi vydávali za americký přípravek. Prodali ho pětkrát dráž, než co chemikálie stojí, jejich zboží je však pro ošetření plodin neúčinné.

Zadavateli vydírání jsou podle policie Ohem a společník z jeho firmy, kteří za napadení reportéra slíbili čtvrt milionu korun. Podle policie se snažili hrozbami zabránit Hynkovi v dokončení další reportáže. Údajně mu hrozili tím, že když se nepřestane zajímat o aktivity firmy Fytoz, nechají mu zlámat ruce a nohy. Podle obvinění si najali podnikatele z Frenštátu pod Radhoštěm, který si pak na "špinavou práci" vyhlédl dva muže z Nového Jičína. Každému z nich slíbil za zbití Hynka 35.000 korun.