Archiv: Společnost | Krimi


Speciální tým policejního prezidia vyšetřuje podezření, že se chystala vražda šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Uvedl to zpravodajský server Aktuálně.cz. Informace podle serveru získaly bezpečnostní složky při vyšetřování aktivit skupiny kolem bývalého šéfa kabinetu premiérů ČSSD Zdeňka Doležela, který byl v úterý zatčen kvůli podezření z machinací s dotacemi z EU a vydírání. Právě z několikaměsíčních odposlechů aktérů případu vyplynulo, že existuje plán na Kubiceho likvidaci.

Podle Aktuálně.cz se začal rodit v době, kdy Kubice předložil poslancům svou zprávu, podle níž se politici snaží manipulovat citlivé kauzy. "Informace o chystané vraždě byly k dispozici na přelomu května a června. A to jak z policie, tak z tajné služby. Policejní prezident následně nechal vytvořit speciální tým, který tyto informace pod dozorem státního zastupitelství prověřuje. Zatím nebyl nikdo obviněn," řekl serveru zdroj obeznámený s vyšetřováním. Policejní prezidium potvrdilo, že se prověřováním vraždy zabývá. Detaily ale odmítlo sdělit. "Případ prověřujeme, ale nic dalšího nelze zveřejnit," uvedl náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení František Snopek. Také Kubice nechtěl zprávy o své údajné likvidaci komentovat.

Z odposlechů a dalších důkazů týmu podle informací Aktuálně.cz vyplynulo, že plán na odstranění Kubiceho počítal s několika fázemi. Policista měl být nejprve diskreditován v médiích, obviněn Inspekcí ministra vnitra a postaven mimo službu. Teprve poté měl být zabit, ale tak, aby to vypadalo, že pod tlakem okolností spáchal sebevraždu. Policie má podle serveru podezření, že první část tohoto plánu, tedy skandalizace, už začala. Někteří novináři totiž v minulých dnech obdrželi stostránkový dokument s názvem Obchodní a majetkové vztahy rodiny plk. Jana Kubiceho. O jeho obsahu počátkem října informoval deník Šíp. "Spis obsahuje řadu podezření, která by měl Kubice věrohodně vysvětlit," napsal deník.

Bývalý poslanec Zdeněk Kořistka neprokázal, že by mu Marek Dalík a Jan Večerek nabídli desetimilionový úplatek a místo velvyslance. Rozhodl o tom ostravský krajský soud, podle kterého Kořistka svými výroky Dalíka s Večerkem poškodil a musí se jim omluvit a dohromady jim zaplatit 30.000 korun jako finanční satisfakci. Soud v úplatkářské aféře z poloviny roku 2004 vůbec poprvé oficiálně rozhodl. Žalované straně - Kořistkovi, se nepodařilo předložit takové důkazy, které by potvrdily, že nabídka skutečně padla, řekla ve zdůvodnění rozhodnutí soudkyně.

Kořistka s rozhodnutím spokojen není a dál trvá na tom, že jej Dalík a Večerek chtěli podplatit. "Je to signál pro všechny. O korupci mlčte a úplatky si raději vezměte," řekl. Dodal, že nevidí jediný důvod, proč by se jim měl omlouvat. Právní zástupci Dalíka i Večerka, kteří dohromady požadovali milion korun, jsou spokojeni. Podle nich soud rozhodl správně. O případném odvolání kvůli nízkému odškodnému se poradí s klienty.

Úplatek údajně Dalík s Večerkem nabídli Kořistkovi za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse. Oba to ale od začátku odmítají. Protikorupční policie je ale předloni obvinila z toho, že peníze a místo velvyslance v Bulharsku nabídli z pověření ODS. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a pak jejich stíhání zrušil. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká.

V procesu s bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou padl v pondělí osvobozující rozsudek. Obvodní soud pro Prahu 2 dospěl k závěru, že se exministryně při uzavření smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human nedopustila trestné činnosti. Třiapadesátiletou Součkovou, které hrozily tři roky až deset let vězení, zprostil obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Žalovaný skutek není trestným činem, uvedl soud. Státní zástupce navrhoval soudu, aby Součkové uložil trest odnětí svobody při dolní hranici trestní sazby a náhradu škody ve výši téměř deset milionů korun. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému městskému soudu.

Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, vinu od počátku odmítala, mluvila také o politickém podtextu kauzy. Tvrdila rovněž, že smlouva s mnohamilionovými odměnami pro právníka za zastupování státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human, je zfalšovaná. Smlouva slibovala Nováčkovi za zastupování státu deset milionů korun. Advokát ale celou částku nedostal a soudně se domáhal doplacení 55.000 korun. Později žalobu rozšířil na dalších deset milionů korun, které měl získat při vypovězení smlouvy, což se stalo předloni v květnu. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun. Prvoinstanční soud žalobu Nováčka o deset milionů korun zamítl s tím, že jeho smlouva s ministerstvem je neplatná.