Archiv: Společnost | Krimi


Městský soud v Brně v neděli rozhodl o uvalení vazby na dva muže, které policie v pátek zatkla při pokusu o prodej radioaktivního materiálu. Expertizy dosud neznámých látek by podle ní měly být hotové ve čtvrtek.

Muži byli zadrženi v pátek v brněnském hotelu Voroněž, když se pokoušeli za 600.000 eur, tedy více než 19 milionů korun, prodat tři kilogramy zmíněného materiálu. Za posledního tři čtvrtě roku nebylo nikde na světě větší množství takového materiálu zajištěno. V České republice byl podobný materiál zajištěn naposledy v roce 1994. Tehdy šlo 2,74 kilogramu.

Soudce podle mluvčí policejního prezídia Blanky Kosinové ani nečekal na vypršení lhůty, kterou má na to, aby o uvalení vazby rozhodl. Pachatelé jsou trestně stíháni pro pokus trestného činu nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečné látky a nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Při prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na 15 let.

Policisté s největší pravděpodobností již vědí, odkud a od koho Slováci materiál získali, podrobnosti ale zatím neřekli. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse ale pravděpodobně nepochází z České republiky. Ministr o celé záležitosti informoval ředitele Bezpečnostní informační služby a předsedu Výboru zpravodajských služeb Severoatlantické aliance Jiřího Langa. O případ se zajímají i tajné služby z dalších zemí.

V neustálém strachu už několik dnů žije devětapadesátiletý karvinský psychiatr František Šviha. Někdo mu totiž vyhrožuje smrtí. Lékař tvrdí, že před lety by si z výhrůžného dopisu nic nedělal. Nyní je ale situace jiná. Před čtyřmi lety jej nožem napadl a vážně zranil šílený pacient. Šviha se bojí o život. Pořídil si proto plynovou pistoli, náboje, elektrický paralyzér a slzný plyn.

"Nikdy jsem netušil, že v tomto věku budu ordinovat jako na Divokém západě s koltem v šuplíku," svěřil se Šviha.

Výhrůžný dopis našel lékař v pondělí ráno na schodech u své ordinace. Když list otevřel, okamžitě si vzpomněl na několik let starou zkušenost. "Píše se tam, že tentokrát bude rána hluboká a smrtelná," uvedl.

Mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková potvrdila, že kriminalisté případ prošetřují. "Máme podezření, že se někdo dopustil násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Prověřujeme všechny okolnosti a kolegové nevynechají ani stopy, které by prokázaly souvislost s předchozím napadením," uvedla mluvčí.

V poslední době totiž případů napadení lékařů pacienty přibývá. Letos v květnu se terčem útoku stal třiašedesátiletý psychiatr z Prahy Karel Hynek. Mačetou na něj přímo v ordinaci zaútočil třicetiletý bývalý pacient. O dva měsíce dříve zastřelil v pražské Sarajevské ulici nespokojený pacient dvaapadesátiletého docenta ortopedického oddělení nemocnice Na Bulovce Václava Štědrého a poté si prostřelil hlavu.

Loni v květnu zastřelil sedmačtyřicetiletý muž v ordinaci v Ječné ulici v Praze svého zubaře. Útočník poté obrátil zbraň proti sobě a vážně si poranil hlavu. V nemocnici zemřel.

Policie zatkla v pátek v brněnském hotelu Voroněž dva muže z Prešova, kteří se pokoušeli za 600.000 eur, tedy více než 19 milionů korun, prodat tři kilogramy neznámého radioaktivního materiálu. Podle vyjádření Státního ústavu pro jadernou bezpečnost, který látku zkoumá, nebylo za posledního tři čtvrtě roku nikde na světě větší množství takového materiálu zajištěno, uvedl tisková mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sledovali čtyřiapadesátiletého M. P. a šestačtyřicetiletého V. J. týden. Pachatelé byli zadrženi při přepočítávání peněz. Materiál detekoval policista, který se obchodu zúčastnil a byl vybaven speciální technikou, uvedla mluvčí. Zajištěný radioaktivní materiál na místě převzali pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a nyní ho analyzují.

Podle předsedkyně SÚJB Dany Drábové je už teď vyloučeno, že by zadržená látka byla nebezpečná. "Je prakticky vyloučeno, že by se jednalo o materiál, který by byl přímo použitelný k výrobě jaderné zbraně, to znamená o vysoce obohacený uran či plutonium," uvedla Drábová. "S největší pravděpodobností půjde o nízkoobohacený uran, který měl sloužit k obchodu, který se v Evropě už po několik let sleduje, to znamená tyhle úniky materiálu ze zemí bývalého sovětského bloku," dodala.

Proti oběma pachatelům bylo zahájeno trestní stíhání pro pokus trestného činu nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečné látky a nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Při prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na 15 let. O návrhu na jejich vzetí do vazby rozhodne v nejbližších dnech soud.

Množství zadržené radioaktivní látky je nebývalé. Naposledy byl v České republice podobný materiál zajištěn v roce 1994. Tehdy šlo 2,74 kilogramu, uvedla Kosinová.