Archiv: Společnost | Krimi


Východočeská policie oznámila, že bývalého zaměstnance havlíčkobrodské nemocnice Petra Zelenku podezírá z vraždy osmi pacientů nemocnice. Dalších devět pacientů se měl pokusit zavraždit. Sdělil to ředitel východočeské policejní správy Petr Přibyl. Svou nedělní informaci o sedmi vraždách a deseti pokusech vraždy označil za omyl při tvorbě tiskové zprávy a omluvil se za něj. Podle vyšetřovatele Michala Hynka není vyloučeno, že se počet obětí zvýší. Na nesrovnalosti v počtu obětí upozornil v úterý Zelenkův advokát Vítězslav Menšík, který uvedl, že obětí je osm. Podle Hynka bude prověřována zdravotní dokumentace dalších pacientů. Dodal, že již několik rodin se obrátilo na nemocnici s podezřením, že se jejich příbuzní mohli stát Zelenkovou obětí. Seznam dosud známých obětí policie poskytla havlíčkobrodské nemocnici.

Policejní prezident Vladislav Husák nařídil prověření postupu policie v celém případu. Husáka znepokojily informace médií o tom, že od podání trestního oznámení do zahájení stíhání uplynulo zbytečně mnoho času. Okresní ředitelství Policie ČR v Havlíčkově Brodě obdrželo trestní oznámení 23. října, Zelenku však policie zadržela až v pátek 1. prosince. Třicetiletý Zelenka se měl trestné činnosti dopustit v období od května od září 2006 na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Zelenka, kterému hrozí až doživotní trest vězení, se k činům přiznal. Oběti Zelenka údajně usmrcoval nepovoleným podáním léku na snížení srážlivosti krve, který nemocným způsobil masivní krvácení.

Hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil odvolal ředitele havlíčkobrodské nemocnice Josefa Pejchla. Učinil tak dva dny poté, co policie oznámila, že podezřívá bývalého zaměstnance nemocnice Petra Zelenku z toho, že podáním léku na ředění krve zabil sedm pacientů a v deseti dalších případech se o to pokusil. "Důvodem jeho odvolání je absence nutné komunikace s krajem jako zřizovatelem nemocnice a manažerské selhání ředitele zařízení v případě řízení nemocnice po zjištění úmyslného poškozování pacientů," řekl hejtman novinářům po jednání rady.

"Bylo mi sděleno, že málo komunikuji. Když ale někdo nechce slyšet o problémech, tak není s kým komunikovat," řekl odvolaný ředitel ČTK. Připomněl, že hejtmana o problému pravděpodobného poškozování pacientů krátce a všeobecně informoval hned poté, co se to sám 29. září dozvěděl. Tehdy ještě sám nevěřil, že by něco takového bylo možné. Podle hejtmana však nelze omluvit fakt, že ředitel poté, co propustil ze zaměstnaneckého vztahu podezřelou osobu, nedokázal operativně zabránit tomu, aby mohla dále působit v jiných zdravotnických nebo sociálních zařízeních. Hejtman uvedl, že mu někdy v září ředitel řekl, že v nemocnici řeší problém s možným poškozováním pacientů. "To byla jediná zmínka pana ředitele, byla to obecná zmínka o možné existenci poškozování pacienta. Nepožádal ani, aby zřizovatel jakkoliv zasáhl," uvedl hejtman na dotaz novinářů. Vůbec ho v té chvíli nenapadlo, že by mohlo jít o něco tak hrůzného, jak se nakonec ukázalo.