Archiv: Společnost | Menšiny


Na prvomájových akcích v České republice bylo nejrušněji v Brně, kde policie tvrdě zasáhla proti pravicovým radikálům. Rozehnala je, při zásahu s vodními děly bylo lehce zraněno přinejmenším osm lidí, z toho šest policistů a dva fotografové. Pochod pěti stovek radikálů centrem moravské metropole byl zakázán kvůli propagaci nacismu. Několik lidí policie zadržela.

V Praze se policie postavila mezi anarchisty a pravicové extremisty, aby zabránila střetu obou skupin. Nakonec se ani pražské akce neobešly bez menších incidentů. Odpoledne se však všichni rozešli. Policie zadržela několik desítek lidí, tři obvinila z trestných činů. Jeden z obviněných čeká v policejní cele na to, jak státní zástupce rozhodne o návrhu na vzetí do vazby. Zbylé dva hodlá policie vyšetřovat na svobodě.

Policie nejdříve předvedla přes dvě desítky lidí po krátkém střetu na pražském Střeleckém ostrově, kde se sešli příznivci Vlastenecké fronty a strany Národního sjednocení. Anarchisté se jim snažili v akci bránit. Další osoby policie zadržela během průvodu nacionalistů k americkému velvyslanectví. Anarchisté se původně sešli na Újezdě, pak vyrazili k nedalekému Střeleckému ostrovu. Policisté je však zastavili na mostě Legií. Poté se pravicoví extremisté dali na pochod k americkému velvyslanectví. Policie umožnila jejich ohlášený průvod tím, že vytlačila anarchisty směrem na Petřín.

Na demonstracích dvou znepřátelených skupin v Kladně zasahovali policisté. Asi 70 nacionalistů se pokusilo napadnout zhruba 60 příznivců hnutí punk. Podle zpravodaje ČTK od sebe policie oba tábory včas oddělila. Pravicového extremistu, který chtěl policejním kordonem proniknout a napadnout punkera, policisté zadrželi. Při osobní prohlídce u něj objevili teleskopický obušek.

Do akce bylo nasazeno asi 200 policistů - těžkooděnci, policisté na koních i se služebními psy. Vedle kladenských policistů byli ve městě také příslušníci Správy středočeského kraje a městští strážníci. Poprvé byl v akci antikonfliktní tým Správy středočeského kraje, jehož členové mají mimo jiné za úkol upozorňovat demonstranty na jejich případné protiprávní chování. Nad městem přelétával policejní vrtulník.

Příznivci obou skupin se v největším středočeském městě sešli po poledni, jejich akce byly nahlášeny na dvou odlišných místech v Kladně. Sympatizanti Autonomních nacionalistů Střední Čechy se sešli na vlakovém nádraží, odkud se jejich pochod vydal do Vodárenské ulice, anarchisté měli sraz na náměstí Starosty Pavla. Pochod nacionalistů se podle jeho organizátorů konal na podporu boje za svobodu slova a shromažďování. Punkeři, kteří se nehlásí k žádnému politickému ani aktivistickému uskupení, pochodovali proti rasismu a fašismu.

Kvůli střetu demonstrantů byla v centru Kladna krátce blokována doprava. Po 14. hodině se demonstranti rozešli, v Kladně poté panoval klid.

Předseda lidovců Jiří Čunek míní, že jako vicepremiér má právo podílet se na řešení všech problémů, kterými se vláda zabývá, včetně otázek týkajících se Romů. O tom, jak se vypořádat s problémy, které tíží sociálně slabé romské rodiny, v neděli mluvil v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie. Čunek dále řekl, že má skutečný zájem na tom, aby se problém sociálně slabých romských rodin začal řešit. Vláda podle něj musí najít shodu na programu, který situaci skutečně změní. "Ne jako doposud, kdy ty programy jenom přibrzdily degradaci Romů a neřešení problému," řekl. Připomněl přitom, že své poznatky předal ministryni Džamile Stehlíkové (Strana zelených), která koncepci romské politiky připravuje. Stát by měl podle Čunka změnit svou politiku především v tom, že stanoví rodinám závislým na sociálních dávkách některé povinnosti. Sociální podpora by byla podmíněna například tím, že posílají děti do školy či do předškolní výchovy. Republiková rada Strany zelených v sobotu požádala premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby dohlédl na to, že se Čunek k romské problematice už vyjadřovat nebude. Zelené pobouřila především Čunkova slova o tom, že stát pomáhá přednostně "opáleným," kteří dělají "binec". Způsob, kterým se Čunek vyjádřil o Romech, nevadil ale většině televizních diváků, kteří se zúčastnili nedělního hlasování v televizi Prima. Více než devadesát procent hlasujících si nemyslí, že by měl Čunek kvůli svým výrokům odstoupit.