Archiv: Společnost | Menšiny


Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny zákona o sociálních službách. Dotknout by se mohly dotací i výše a způsobu vyplácení příspěvků. Sdělil to ministr práce Petr Nečas. Národní rada osob se zdravotním postižením by do chystané novely ráda prosadila některé úpravy, o jichž s ministrem jedná. Podle zákona o sociálních službách začali letos postižení a potřební senioři dostávat od státu příspěvky na péči podle své závislosti na pomoci. Příjemci si pak sami platí ústav, pečovatele, stacionář či opatrování v rodině. Příspěvky pobírá podle předsedy rady postižených Václava Krásy zatím asi 230.000 lidí. Jejich počet se prý ještě zvýší. Podle některých poskytovatelů si ale lidé peníze od státu nechávají a služby si za ně neplatí. Žadatelé o příspěvek si stěžují na dlouhé vyřizování, na rozhodnutí o udělení čekají i měsíce. Zařízení zase poukazují na systém dotací, o které musí žádat každý rok. Nemají tak jistotu, že je znovu dostanou a budou moci dál fungovat. "Intenzivně pracujeme na změnách zákona. Zvažujeme nyní různé varianty řešení," uvedl Nečas. Podle něj by se příspěvky na péči nemusely vyplácet jen v hotovosti, ale i v poukázkách. Lidé by si mohli zvolit, jak chtějí částku na služby dostávat. Národní rada osob se zdravotním postižením navrhuje změnu výše příspěvků a ráda by dosáhla i změn v systému dotací. Podle ní by se měly udělovat na tři až pět let. Jejich výše by se mohla stanovit podobně jako ve zdravotnictví. Tedy podle počtu klientů a poskytnutých služeb v minulém příslušném období. Ceny služeb by byly stanoveny pro celou republiku. Této úpravě však zatím brání legislativa.

V Kladně v sobotu demonstrovalo asi 200 příznivců krajní pravice. Účastníci 3. ročníku Svatováclavské manifestace, kterou pořádali Autonomní nacionalisté Střední Čechy, pochodovali centrem města na náměstí Jana Masaryka. Zde pak kritizovali ve svých projevech současnou i minulé vlády, vyjadřovali odpor proti etnickým menšinám i umístění amerického radaru v Brdech. Policisté zadrželi jednoho z extremistů, který způsobil konflikt hned na začátku pochodu na náměstí Sítná. Kolem 16:00 akce skončila a účastníci se rozešli do místních restaurací. Muž byl zadržen ještě před zahájením pochodu. Organizátoři chtěli opilého účastníka sami ze svého středu vyloučit. Ten se ale bránil a pořadatelé muže, který vykřikoval německy hesla, předali policistům. Asi desítce policistů trvalo několik minut, než divoce se bránícího muže naložili do auta.

Nacionalisté se státními vlajkami a tabulemi s hesly jako "Zastavte demokratickou diktaturu" vyrazili na pochod do centra města po 14:00. Cestou křičeli hesla "Nic než národ" či "Práce, kázeň, odvaha" a krátce se zastavili v místě, kde na konci loňského roku mladík za volantem osobního vozu přejel čtrnáctiletou dívku a z místa nehody ujel. Později utekl do Velké Británie, odkud se po několika dnech dobrovolně vrátil a byl odsouzen. Vedle symbolické minuty ticha řečníci kritizovali média, která se podle jejich názoru snažila skrývat fakt, že řidič byl romského původu. Na akci dohlíželo několik desítek policistů i městských strážníků včetně členů antikonfliktního týmu a policistů na koních. Nad městem kroužil policejní vrtulník. Město akci povolilo, protože podle primátora Dana Jiránka nemá zákonné prostředky, jak podobným shromážděním zabránit.

Policie se obávala střetů mezi nacionalisty a příznivci levice zejména z řad anarchistů, kteří svou demonstraci pod heslem Kladenská alternativní mládež proti fašismu a rasismu nahlásili na neděli. Podle neoficiálních informací byla v Kladně skupinka anarchistů, žádné střety v průběhu demonstrace však nezaznamenala.