Archiv: Společnost | Menšiny


Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že bylo nutné zabránit pochodu neonacistů Židovským Městem, protože je ve výročí Křišťálové noci provokací. Jinak ale není dobré věnovat mu příliš velkou pozornost, protože tím význam akce stoupá. Schwarzenberg to řekl ČTK po procházce Prahou, na níž doprovázel svého německého kolegu Franka-Waltra Steinmeiera. "Myslím, že bychom měli s velkým klidem na to reagovat. Zabránit jim, aby uráželi, protože pochod Židovským Městem zrovna v toto datum byla vědomá urážka, tomu se musí zabránit. Ale jinak bych řekl, že proboha svatého jim nevěnovat příliš velkou pozornost, protože to je, co si přejí, aby se o nich psalo," vysvětlil. Akci neonacistů v Praze považuje za absurdní. Jejím jediným účelem je podle něj provokace. "Že by mladí Češi v Praze hajlovali a podporovali symboly nacistické doby, je naprosto perverzní myšlenka," poznamenal. Jako pamětník protektorátu si ani v nejbujnější fantazii nikdy neuměl představit, že se něco takového v Praze stane. Podle něj mladí lidé, kteří násilnosti hodlají vyvolávat, nevědí, s čím zacházejí, jen mermomocí chtějí provokovat.

Německý ministr zahraničí Steinmeier si v sobotu v doprovodu Schwarzenberga prohlédl Muzeum Karlova mostu se vznikající stálou prezentací Pražského literárního domu autorů německého jazyka. Tento společný projekt má přiblížit a oživit domácí i zahraniční veřejnosti kulturní bohatství a tradici autorů německého jazyka, kteří na tomto území žili a tvořili nebo odtud pocházejí. Kulturní prostředí Prahy a českých zemí bylo po staletí formováno soužitím Čechů, Němců a Židů. Jedinečným dokladem toho je německy psaná literatura, která zde vznikala.

Pravicoví extremisté jsou rozhodnuti pochodovat v sobotu bývalou židovskou čtvrtí v Praze. Oznámili to na svých internetových stránkách. Městský soud předtím potvrdil úřední zákaz pochodů sdružení Mladí národní demokraté po dvou jiných trasách. V Praze tak hrozí střety mezi pravicovými radikály a členy a příznivci Židovské liberální unie, kteří jsou připraveni extremisty zastavit. V ulicích budou také anarchisté. Policie nasadí 1100 policistů, v terénu bude i 300 strážníků. Město už deklarovalo, že zakázané akce radikálů rozpustí na místě. "Nedovolíme, aby 10. listopadu byl nějakým závažným způsobem narušen veřejný pořádek," zdůraznil před novináři primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS).

Sdružení na webu uvedlo, že rozhodnutí soudu bude respektovat. "Zákazy veškerých náhradních tras i dat průvodu chápeme jako přání magistrátu, abychom prošli původně ohlášenou trasou," sdělilo na webu. Mladí národní demokraté tvrdí, že průvod ulicemi někdejšího Židovského Města mají povolen dřívějším verdiktem městského soudu navzdory proklamacím magistrátu o tom, že ohláška nebyla platná. Podle některých informací přijedou české pravicové radikály podpořit i jejich soukmenovci ze zahraničí, hlavně z Německa. Cizinecká policie oznámila, že zabrání vstupu "nežádoucích osob" do České republiky. Na zpřísněný dozor na hranicích nasadí stovky příslušníků.