Archiv: Společnost | Menšiny


Pravicoví extremisté jsou rozhodnuti pochodovat v sobotu bývalou židovskou čtvrtí v Praze. Oznámili to na svých internetových stránkách. Městský soud předtím potvrdil úřední zákaz pochodů sdružení Mladí národní demokraté po dvou jiných trasách. V Praze tak hrozí střety mezi pravicovými radikály a členy a příznivci Židovské liberální unie, kteří jsou připraveni extremisty zastavit. V ulicích budou také anarchisté. Policie nasadí 1100 policistů, v terénu bude i 300 strážníků. Město už deklarovalo, že zakázané akce radikálů rozpustí na místě. "Nedovolíme, aby 10. listopadu byl nějakým závažným způsobem narušen veřejný pořádek," zdůraznil před novináři primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS).

Sdružení na webu uvedlo, že rozhodnutí soudu bude respektovat. "Zákazy veškerých náhradních tras i dat průvodu chápeme jako přání magistrátu, abychom prošli původně ohlášenou trasou," sdělilo na webu. Mladí národní demokraté tvrdí, že průvod ulicemi někdejšího Židovského Města mají povolen dřívějším verdiktem městského soudu navzdory proklamacím magistrátu o tom, že ohláška nebyla platná. Podle některých informací přijedou české pravicové radikály podpořit i jejich soukmenovci ze zahraničí, hlavně z Německa. Cizinecká policie oznámila, že zabrání vstupu "nežádoucích osob" do České republiky. Na zpřísněný dozor na hranicích nasadí stovky příslušníků.

Extrémně pravicové sdružení Mladí národní demokraté nesplnilo zákonné náležitosti při ohlašování pochodu, který se měl uskutečnit 10. listopadu v ulicích bývalé pražské židovské čtvrti. Proto se akce nemůže konat. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS). Pražský magistrát se nesprávně ohlášeným shromážděním neměl vůbec zabývat, řekla ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová. Nejvyšší správní soud na uzavřeném jednání zamítl kasační stížnost magistrátu proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil úřední zákaz pochodu pravicových radikálů někdejší židovskou čtvrtí. Důvodem však nebyl souhlas s argumenty pražských soudců, podle kterých magistrát rozhodoval na základě domněnek, ale formální nedostatky ohlášky extremistické akce. Ke stejnému závěru mezitím dospěl i magistrát. Pravicové sdružení ohlásilo pochod ještě předtím, než se zaregistrovalo. Jako právnická osoba přitom mohlo vystupovat až po registraci.

Sdružení Mladí národní demokraté chtělo svou akci uskutečnit 10. listopadu, v den výročí Křišťálové noci, při které byly v roce 1938 v Německu zavražděny desítky Židů, na 30.000 osob bylo odvlečeno do koncentračních táborů a začala rychlá arizace židovského majetku. Magistrát pochod zakázal s vysvětlením, že shromáždění podněcuje nenávist a nesnášenlivost. Pochod pravicových radikálů vyvolal v české společnosti obavy a kritiku z mnoha stran. Do ulic někdejší židovské čtvrti a jejího okolí je už oznámeno několik shromáždění proti neonacismu. Pokud se extremisté rozhodnou vyjít do ulic v původně ohlášené trase, mohou se setkat s odporem.