Archiv: Společnost | Menšiny


Věznice v Mírově na Šumpersku byla v nedělním mrazivém odpoledni dějištěm bluesového koncertu kapely Retro Blues. Kytarista a zpěvák Petr "Džetro" Ritzka a jeho kolega, harmonikář a kytarista Luboš "Bužma" Khýr zahráli akusticky řadu svých vlastních písní i několik převzatých hitů bezmála pěti desítkám odsouzených za nejzávažnější delikty. O úvod koncertu se v roli předskokana postarala zatím bezejmenná kapela složená přímo z mírovských vězňů. "Dali jsme se dohromady asi před 14 dny a zatím jsme nestačili vymyslet jméno," vysvětlil posluchačům kapelník, než se spoluhráči spustil řízné blues. Po třech skladbách soubor uvolnil pódium kapele ze světa zpoza mříží. Odsouzení vzorně usazení na židlích nejprve brali koncert téměř jako svátek a okřikovali svého kolegu, který se "odvážil" tleskat do rytmu. "Klidně se k nám přidejte, bude nám ctí," vyzval je po chvíli Ritzka a po chvíli již v sále přes dohled ostrahy panovala uvolněnější atmosféra a roztleskali se i další posluchači. Muzikanti potom na pár říznějších kousků jako výjimečného hosta dokonce angažovali bubeníka z bezejmenného vězeňského ansámblu.

Koncert se uskutečnil v rámci doprovodného programu k mezinárodnímu hudebnímu festivalu Blues Alive, jehož 12. ročník v sobotu skončil v Šumperku. Organizátoři přehlídky pořádají vystoupení pro vězně v Mírově již pravidelně. Speciální koncerty v jedné z nejpřísněji střežených věznic v Česku jsou ovšem běžné veřejnosti nepřístupné.

Více než stovka pravicových radikálů se v sobotu odpoledne sešla na Palackého náměstí v Praze. Shromáždění, které svolali Autonomní nacionalisté, mělo být symbolickým pohřbem svobody slova a demokracie. Na akci dohlížely desítky policistů, jejichž vozy byly připraveny v přístupových cestách a nad náměstím kroužil policejní vrtulník. Na místě byl i policejní antikonfliktní tým, speciálně vycvičen k předcházení násilí. Zástupce magistrátu, který dohlížel na průběh akce, ČTK řekl, že nebyl důvod akci rozpustit. Účastníci byli oblečeni vesměs v černém a asi desítka jich stála před pomníkem národního buditele Františka Palackého s černými prapory. Na náměstí si přinesli také symbolickou dřevěnou rakev k pohřbu svobody slova a demokracie. Shromáždění mělo podle svolavatelů upozornit na pošlapávání občanských práv a svobod, které se podle radikálů odehrálo 10. listopadu 2007, kdy úřady a policie zabránily plánovanému pochodu neonacistů bývalou pražskou židovskou čtvrtí v den výročí protižidovského pogromu v nacistickém Německu. Demonstranti si přinesli transparent s textem: "Kdy začneš rozhánět komunisty, Langře?". Řečníci tvrdili, že je v České republice pošlapávána svoboda slova, hovořili o novodobé době temna, při které za nerespektování oficiálních názorů hrozí perzekuce.

Pražský primátor Pavel Bém před shromážděním pravicových radikálů nevyloučil, že magistrát přehodnotí otevřenost vůči shromažďovacímu právu na Palackého náměstí. "Nemyslím, že je možné, aby jakákoli skupina hlásající a stavící se za nacismus a neonacismus měla možnost beztrestně se scházet svým způsobem i s přispěním hlavního města Prahy," řekl Bém.