Archiv: Společnost | Menšiny


Předseda lidovců Jiří Čunek svými výroky opět pobouřil Romy, když podle nich zaútočil na rodinné hodnoty Romů. Na konferenci své strany v Praze Čunek uvedl, že tradiční romská kultura je v rozporu s listinou základních práv a svobod a rozvětvené rodinné vazby brání sociálnímu začleňování Romů. Aktivisté z romských sdružení považují Čunkova vyjádření za skandální.

V Česku existuje podle analýzy přes 300 chudinských domů, ulic a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. V těchto ghettech může být až 80.000 lidí. Většina dospělých je bez zaměstnání. Rodiny jsou tak odkázány na sociální dávky. Děti končívají ve speciálních školách. Mnohé z nich nikdy neviděly své rodiče pracovat. Podle Čunka právě rodinné sítě přispívají k pádu do chudoby. Člověka totiž zachytí a poskytnou mu zázemí. Nemusí pak prý plánovat a starat se o přežití sám, nemůže se z nich ale kvůli chudobě ani vymanit. "Nezodpovědné je třeba vést k odpovědnosti. Ochota pracovat a přijmout nabízenou práci musí být podmínkou výplaty sociálních dávek," uvedl Čunek. Lidé, kteří práci odmítnou, by podle něj měli získávat jen podporu ve výši existenčního minima a pro jejich děti se musí zajistit péče "včetně pobytu a stravování v denních stacionářích".

Podle romských aktivistů chce Čunek svými výroky zvyšovat svou uvadající popularitu. Falešná hra na romskou strunu mu již jednou vynesla křeslo senátora, později dokonce na nějakou dobu křeslo vicepremiéra," řekl stanovisko romského sdružení Romea jeho výkonný ředitel Zdeněk Ryšavý. Také podle šéfa sdružení Dženo Ivana Veselého lidovecký předseda svými výroky vsadil na "vyzkoušenou metodu", díky níž přitáhne pozornost. Dodal, že naopak tradiční rodiny působily na Romy pozitivně a nikdo si v minulosti nedovolil překročit morálku. Tradiční rodové struktury se začaly bortit už před desetiletími v bývalém Československu. Veselý řekl, že některé Čunkovy návrhy vypadají logicky a rozumně.