Archiv: Společnost | Menšiny


Policie zatím nevypátrala muže, který v sobotu vhodil v centru Brna na lidi přihlížející pochodu homosexuálů dýmovnici se slzným plynem, jež zasáhl asi 20 osob. Kvůli útoku musel být jeden strážník převezen do nemocnice a asi deset lidí bylo ošetřeno na místě. Neznámému útočníkovi hrozí obvinění z výtržnictví a až dva roky vězení, řekla mluvčí brněnské policie Andrea Procházková. Bez větších incidentů se pak obešly večerní akce, jež na odpolední pochod navazovaly. "Pořídili jsem videozáznam z celé akce, máme dokonce záběry z vrtulníku. Nahrávky by nám měly pomoci útočníka vypátrat," uvedla Procházková k odpolednímu incidentu se slzným plynem. Upřesnila, že v souvislosti s výtržnostmi bylo předvedeno 15 osob - dvě policie obvinila z výtržnictví a dalším deseti hrozí pokuta v přestupkovém řízení. U jedné z předvedených žen policisté našli slzný plyn. Sobotní pochod homosexuálů a lesbiček Brnem nazvaný Duhová vlna byl první akcí svého druhu v Česku. Přímo v Brně proti němu protestovalo několik skupin odpůrců včetně věřících a neonacistů. Od útoku slzným plynem se distancovala Národní strana. Na svém webu uvedla, že cíl národovců byl splněn - tím prý nebyl útok na homosexuály, ale poklidný protest. Národní strana se sice k násilí nehlásí, podobně jako Dělnická strana se ale o účastnících pochodu vyjádřila velmi nelichotivě. Sobotní první velký pochod homosexuálů v Česku se neobešel bez střetů. Nikdo ale vážně zraněn nebyl. Strážník, který byl po útoku slzným plynem převezen do nemocnice, byl záhy propuštěn. Bez větších incidentů se obešly večerní akce, které na odpolední pochod homosexuálů navazovaly. Část účastníků se sešla v brněnské restauraci Fléda, kde poklidně oslavovali. Krátce před 21:30 se k nim pokusila dostat skupinka asi 20 extremistů, ale policie jim v tom zabránila. Žádný další konflikt se pak již nestal. Policie, která v sobotu k udržení pořádku nasadila 200 lidí, byla v pohotovosti až do nedělního rána.

Brnem prošel i přes střety s odpůrci první velký průvod homosexuálů v Česku. Zúčastnilo se ho asi 500 lidí. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval 20 minut. Policie zadržela 15 radikálů, dva obvinila z výtržnictví, dalším deseti hrozí přestupkové řízení. Osoby, které na účastníky průvodu házely ještě před jeho začátkem výbušky a po jeho skončení slzné granáty, zatím nevypátrala. Slzný plyn zasáhl podle odhadu svědků několik desítek lidí. V centru dohlíželo na průběh akce přes den víc než 200 policistů. Ve střehu budou i večer, kdy se koná doprovodný program Queer Parade. Situace v centru Brna se odpoledne uklidnila po 16:00. Předcházely tomu manévry neonacistů. Nejprve pravděpodobně někteří z nich hodili na náměstí Svobody a v Masarykově ulici několik granátů se slzným plynem. Zasáhly několik desítek lidí. Záchranáři sedmi až deseti z nich na místě ošetřili oči a jednoho strážníka, jemuž se udělalo nevolno, převezli do nemocnice. Z té byl již propuštěn domů. Kolem stovky neonacistů se pak shromáždilo v horní části Orlí ulice u Zelného trhu. Od ostatních kolemjdoucích i účastníků pochodu je odděloval policejní kordon. Radikálové se ale rozběhli opačným směrem, bočními ulicemi se vydali zpět k náměstí Svobody a postupně se dělili na menší skupiny. Jedna z nich přitom rajčaty zaútočila i na skupinu asi pěti lidí tmavší pleti, k žádným dalším útokům podle dosavadních informací nedošlo. Podle policie mohlo být v centru asi 150 odpůrců gayů, někteří s transparenty odsuzujícími adopci dětí homosexuálními páry. Hlavní část z nich pravděpodobně tvořili členové a příznivci Národní strany, přestože jejich původně nahlášený pochod úřady zakázaly.

Průvod sledovaly i další stovky lidí. Ještě před zahájením průvodu hodil někdo do davu jeho účastníků výbušky. Podle policie nikoho nezranily, část lidí z davu se ale lekla a rozutekla se po náměstí. Posléze se zase ke skupině přidala. Přímo do průvodu se zapojilo kolem 500 lidí, pořadatelé původně očekávali účast 300 lidí. S účastí jsou pořadatelé spokojeni, útoky odpůrců vnímají jako názor malé skupiny lidí. "Jinak to nelze brát, když z posledního průzkumu vyplývá, že registrované partnerství podporuje 75 procent Čechů," uvedl známý bojovník za práva homosexuálů a nynější poradce ministryně Džamily Stehlíkové Jiří Hromada. Také Stehlíková se průvodu zúčastnila, šla v jeho čele. Homosexuálové pořádali zatím v Česku jen "svíčkové" pochody za oběti nemoci AIDS a menší pochody v Karlových Varech. Nově by se průvod mohl stát tradicí, na příští rok se plánuje podobná akce v Táboře.

S kampaní, která má občany informovat, jak se mohou bránit proti diskriminaci, vyjíždí z Prahy na turné informační kamion. Přítomným ho na pražském festivalu United Islands of Prague představil eurokomisař Vladimír Špidla. Kampaň má občany hlavně informovat a zdůraznit, že mají právo na život bez diskriminace. "Pořád se ukazuje, že lidé nejsou dostatečně informování," řekl Špidla ČTK. Informační kampaně jsou podle Špidly důležité, protože pouze přijmout zákon nestačí. Česko zatím svůj antidiskriminační zákon nemá. Parlament ho sice schválil, ale prezident Václav Klaus ho vetoval. Nyní zákon opět musí posoudit poslanci, ale kvůli nejednotnosti vládní koalice to v nejbližší době zřejmě nebude. Česko tento zákon mělo mít už při svém vstupu do EU a je posledním členem unie, který ho neschválil. Špidla je přesvědčen, že absence tohoto zákona nepoškozuje ani tak Českou republiku jako přímo občany, kteří diskriminací trpí. Zdůraznil, že téměř každý pátý člověk v tuzemsku se v uplynulém roce s diskriminací přímo setkal. Evropský průměr takto postižených občanů přitom podle něj činí 15 procent.

Kamion v následujících čtyřech měsících navštíví 20 měst v deseti členských zemích EU, které k unii přistoupily v roce 2004. V něm pojede tým, který bude vysvětlovat možnosti, jak nerovnému zacházení čelit. Při své okružní jízdě Evropou navštíví postupně Bulharsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Polsko, Rumunsko, Slovensko a nakonec Slovinsko. Zastaví se především na hudebních a filmových festivalech, sportovních akcích či na veletrzích pracovních příležitostí.