Archiv: Společnost | Menšiny


Krajně pravicová Dělnická strana dnes uspořádala nepovolené shromáždění v centru Hradce Králové. Téměř tři stovky sympatizantů se sešly na Ulrichově náměstí. Zástupci radnice novinářům řekli, že jsou připraveni shromáždění rozpustit, ale neudělali to. Účastníci shromáždění ho po projevech trvajících zhruba hodinu rozpustili a začali se rozcházet na nádraží. Akce měla klidný průběh, nikdo ji nenarušil, policie při ní nezasáhla. Původně měli extremisté zamířit na akci v letním kině, kde se měl uskutečnit politický mítink a koncert. Radnice jim ale v pátek vypověděla smlouvu o pronájmu. Příznivci extrémní pravice v čele předsedou strany Tomášem Vandasem přesto do Hradce přijeli a zamířili ve čtyřstupech do centra města. "Jsme připraveni oznámit, že jde o nepovolenou akci, nicméně reflektujeme Policii ČR, která nám doporučila situaci nadále nevyhrocovat," řekl novinářům v průběhu shromáždění mluvčí radnice Václav Svoboda. Policisté tvrdili, že by akce mohla být rozpuštěna jen tehdy, kdyby při ní byl jasně porušen zákon - účastníci by například vykřikovali rasistická hesla nebo vyvolávali potyčky. To se ale nestalo.

Předseda strany Vandas ve svém projevu mimo jiné kritizoval radnici za to, že zrušila akci plánovanou do letního kina, a prohlásil, že její organizátoři budou požadovat vysoké finanční odškodnění. Kritizoval i média za údajné lži. Na shromáždění vystoupilo osm řečníků z Dělnické strany a také z organizací ze Slovenska a Německa. Na místě byl i šestičlenný antikonfliktní tým policie.

Dělnická strana vznikla v lednu 2003. Podle některých médií má nyní přibližně 300 členů a v poslední době se objevují informace o jejím propojení s některými neonacistickými organizacemi. Ve svém programu například navrhuje zrušení všech podpor pro přistěhovalce a zákaz homosexuálních sňatků. Chce také zavést určování národnosti obyvatel a jejího potvrzení do rodného listu a občanského průkazu. DS ve svém programu například požaduje vystoupení z EU a NATO. Letos kandiduje do krajského zastupitelstva ve všech krajích. V minulých krajských volbách neuspěla. V posledních komunálních volbách získala tři mandáty.