Archiv: Společnost | Menšiny


Dvanáct členů hlídek takzvaných ochranných sborů Dělnické strany (DS), kteří v sobotu ráno přijeli do litvínovského sídliště Janov, narazilo na odpor místních Romů. Zhruba 70 Romů ozbrojených klacky, golfovými holemi či násadou od sekyry zahrnulo členy hlídek v černých kabátech, kšiltovkách a s bílou páskou na rukávu vulgárními nadávkami, plivali na ně a polévali je vodou. Střetu zabránila přítomnost policistů a litvínovských strážníků. Dělnická strana je krajně pravicové uskupení, na akcí, které pořádá, se často sdružují neonacisté. Hlídky, jež sídliště po necelé hodině opustily, strana vyslala do Janova podle místopředsedy DS Jiřího Štěpánka v reakci na údajné žádosti o pomoc místních občanů, které svým chováním prý obtěžují nepřizpůsobiví sousedé.

S jednáním Dělnické strany nesouhlasí vedení města, za přínosné jej nepovažuje ani předseda janovského osadního výboru. "Město musí zareagovat, situace se přiostřuje. Policie pořídila záznam, je třeba jej vyhodnotit a vyvodit patřičné důsledky. Minimálně půjde o přestupek, někteří aktéři se možná dočkají obvinění z trestného činu. Nelíbí se mi ani, jak byli obyvatelé sídliště vyzbrojeni," řekl ČTK litvínovský místostarosta Martin Klika (ČSSD), který situaci na místě monitoroval. Velitel policistů podle litvínovského starosty Milana Šťovíčka (ODS) hlídkám Dělnické strany zakázal až do pondělní osmé hodiny ranní vstup do janovského sídliště. "Důvodem je zachování veřejného pořádku a ochrana zdraví a životů občanů," uvedl. Zákaz potvrdil místopředseda DS Petr Kotáb. Lidé z problémového panelového sídliště poukazují podle Štěpánka na neutěšený stav v lokalitě. Stěžují si zejména na místní romskou komunitu, na rušení nočního klidu, ničení soukromého majetku a také napadání občanů Romy. Městská policie údajně nemá ani nadále zájem situaci řešit. S tím však Šťovíček nesouhlasí. Snahu Dělnické strany chápe jako účelovou záležitost. Napadání města za to, že v Janově prý nic nedělá, je podle něj populistické gesto směřované do období před krajskými volbami, v nichž DS kandiduje. Po dohodě s obyvateli sídliště vznikl osadní výbor Janov, jehož členové spolupracují se zastupiteli. Město podle předsedy osadního výboru Zdeňka Kvapila vychází požadavkům obyvatel janovského sídliště vstříc. "Zřídilo novou služebnu městské policie a vyčlenilo peníze na její provoz. V posledních 14 dnech jsou skutečně v ulicích vidět jak motorizované, tak pěší hlídky strážníků. Spolupracujeme i na integrovaném plánu rozvoje sídliště s možností čerpání financí z EU, jehož cílem je sídliště zvelebit a život místních obyvatel vrátit k normálu," uvedl. Problémem je podle Kliky chybějící opora v legislativě. Do janovského sídliště s 6200 obyvateli se po prodeji městských bytů stále častěji stěhují sociálně slabé a nepřizpůsobivé rodiny. Nutná je podle něj změna zákona o bytových družstvech a zejména úprava hygienických norem, kterou by bylo možno regulovat počet lidí žijících v jednom bytě.

Romové z celé republiky zamíří tuto sobotu na Svatý Kopeček u Olomouce na tradiční romskou pouť. Doprovázet ji bude nejen mše, ale i vystoupení pěveckých a tanečních souborů. Akce má již dlouhodobou tradici, letos se uskuteční podesáté. Pořadatelé očekávají zhruba 500 lidí. ČTK to řekla Jana Březinová z olomoucké charity. "Na této pouti se snažíme vytvořit prostor pro setkávání Romů z různých regionů a pro výměnu zkušeností mezi institucemi, které se snaží pomáhat příslušníkům etnických menšin," uvedla Březinová. Stejně jako v předchozích ročnících by mělo svatý Kopeček zaplnit několik stovek Romů. "Ozývají se mi hodně, zájem je. Letos však nepřijedou Romové ze Slovenska," doplnila. Akce začíná mší svatou v bazilice Navštívení Panny Marie, kterou bude sloužit František Lízna. Potom budou zpřístupněny ambity za bazilikou, kde se uskuteční kulturní program. Návštěvníkům se představí například taneční soubor Devleskre Čháve ze Střediska volného času Domeček ve Valašském Meziříčí či účinkující ze Společenství Romů na Moravě nebo občanského sdružení Vzájemné soužití z Ostravy. Na odpoledne pořadatelé akce připravili výstavu fotografií mapující činnost zúčastněných organizací. Pouť skončí závěrečným požehnáním. Cílem pouti je umožnit Romům z celé České republiky prezentaci jejich kultury a tím přispět ke sblížení romské menšiny s majoritní společností. Jde o jedinou akci tohoto druhu v tuzemsku.