Archiv: Společnost | Menšiny


Nejčastěji se lidé v Česku cítí diskriminováni pro své stáří, na vlastní kůži věkovou diskriminaci zažilo téměř 20 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Masarykovy univerzity v Brně, jehož výsledky při debatě o stáří v pražském Lichtenštejnském paláci představila Lucie Vidovičová. Diskriminace se nejčastěji projevuje v zaměstnání. Podle ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) v Česku chybí na trhu práce efektivní ochrana seniorů, ale i velmi mladých lidí.

Více než polovina lidí slyšela o někom, kdo pro svůj věk přišel o práci. Třetina lidí pak v průzkumu vypověděla, že o práci z důvodu stáří přišla osobně nebo se to stalo někomu z blízkých. Od roku 2003 do roku 2007 stoupla zkušenost se ztrátou zaměstnání z důvodu věku z 24 procent na 34 procent. Vzrostl také podíl lidí, kteří se domnívají, že mají vinou svého stáří nižší plat, než by si zasloužili (z deseti na 14 procent).

Věkovou diskriminací trpí podle průzkumu převážně starší lidé nad 55 let a pak velmi mladí kolem 18 let. Seniorům prý také často vadí, že se k nim nepřistupuje s úctou, cítí se jako občané druhé kategorie. Vadí jim například nevhodné vtipy o stáří a slovní výpady na staré lidi v městské hromadné dopravě. Podle Vidovičové starším lidem také vadí, když je neznámý člověk oslovuje například "babičko" nebo "dědečku". Více než třetině lidí pak vadí nedůstojné oslovování u lékaře. Vidovičová nicméně uvedla, že alespoň v tomto bodě se situace pomalu mění k lepšímu. V ČR žije zhruba 1,5 milionu lidí nad 65 let. Tvoří zhruba 15 procent obyvatel.

Další knihou vydanou v České republice se začala zabývat policie. Po Hitlerově Mein Kampfu, který vyšel v roce 2000, se nyní na knihkupecké pulty dostal další titul vztahující se k nacismu a rasismu. Knihu Turnerovy deníky napsal stoupenec neonacismu William Luther Pierce. Podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké vydání knihy monitorovali odborníci na extremismus. Policisté budou prověřovat, zda se vydavatel nedopustil trestného činu. Česko je pravděpodobně jedinou zemí, kde se Turnerovy deníky prodávají, dosud oficiálně kniha vyšla zřejmě jen ve Spojených státech, například v Německu je zakázána. Románová fikce popisuje povstání, po kterém bílá rasa převezme vládu v USA a pak na celém světě. Podle politologa Zdeňka Zbořila se kniha opírá o silný bílý rasismus a antisemitismus a je v ní velký obdiv k nacismu. Nebezpečné je na ní to, že míří na systém jako na celek, říká Zbořil.

Turnerovy deníky vydala firma Kontingent Press, která podle údajů v obchodním rejstříku vznikla letos 16. dubna. Její zástupce v tisku uvedl, že právě Turnerovy deníky byly impulzem, proč nakladatelství založil. Popírá ale, že by chtěl neonacismus propagovat. Naopak tvrdí, že chce společnost upozornit na nebezpečí, které jí od radikálů hrozí. O knihu je v obchodech zájem. Po českém vydání Hitlerova Mein Kampfu policie stíhala jeho editora Michala Zítka. Po pěti letech byl ale obžaloby zproštěn.